Ашик Омер
Історичний
контекст
У середині ХV століття із залишків Золотої Орди було засновано Кримське ханство. Протягом тривалого часу Московія, Польща і Литва платили йому данину. Кримська держава мала унікальну культуру співжиття кочового та осілого населення. У гірській її частині, на березі Чорного моря, розташовувалися небагаточисельні міста: Бахчисарай, Бельбек, Мангуп, Чуфут-Кале, Кьозлев та інші. А от орди, які займалися переважно скотарством, кочували у Степовому Північному Криму і в неосяжних просторах Одещини і Молдови на Заході та Кубані на сході. Ханство припинило своє існування після чергової російсько-турецької війни в 1783 році, коли Крим захопила Російська імперія.
Сьогодні у нас залишилася чудова архітектура і міста, які існували ще в часи Кримського ханства. У Бахчисараї збереглася перлина архітектури ханства — палац правлячої династії Ґераїв. В Криму, в Україні, незважаючи на перипетії історії, і досі живуть кримські татари.
Психологічний супровід
Оповідь про Ашика Омера, татарина з Криму, розкриває тему таланту і покликання, пригнічення і прийняття, самодослідження і розуміння своїх почуттів, а ще — іншої культури, незвичної, чудернацької і дивовижної.

Під час прочитання розповіді про кримськотатарського хлопчика можна зробити акцент у таких місцях:
1
Розділ 2: про неспокійне навчання Омера
2
Розділ 4: про горювання Омера і його сон
3
Розділ 5: про те, як Омер віднайшов свій талант
4
Розділи 6-9: про міста, культуру і релігію кримських татарів
5
Розділ 12: про розмову з батьками
6
Розділ 14: про хвилювання Ашика Омера
7
Розділ 16: про мандри Ашика
У всіх цих проблемах ключовою фігурою для дитини виступає дорослий, а саме хтось із батьків. Дитині потрібно опиратися на батьків, щоб гармонійно пізнавати світ і проживати складні емоції. Завдяки підтримці значимого дорослого дитина може проживати безпечно і корисно навіть горювання, розпач і злість. Розгляньмо кожну з проблем.
Розділ 2:
про неспокійне навчання Омера. Чому воно було неспокійним? Через неспокійного учня? Навряд. Імовірніше, через те, що неспокійний учень не вписувався в загальний характер навчання, коли треба було рівно сидіти над книжкою, не відволікаючись.

Є загальні правила поведінки у різних місцях: ми не створюємо галасу у бібліотеці чи музеї, не штовхаємося у черзі, не бігаємо голяка у магазині, а в школі зосереджуємо увагу на навчанні і засвоєнні знань. Але у будь-якому разі, навіть якщо нам складно опановувати якісь правила, це ніколи не має бути приводом для пригнічення особистості і знущання! Особливо, якщо це йде від дорослого.
Під час читання скажіть своїй дитині, що наставник Омера неправий у тому, що дозволяє іншим глузувати з хлопчика і виділяє його сварками і кпинами серед учнів класу. Вчитель не розібрався у причинах, а його докори стимулюють учнів і собі пригнічувати однокласника. Це називається булінг. Якщо вашу дитину ображають у дитячому колективі — розпитайте детально, як це відбувається і за що зазвичай вона ображається. Не поспішайте карати винних, спершу треба розібратися з вихователем/кою чи вчителем/кою. Обговоріть разом стратегію дій, яка допоможе дитині влитися в групу, незважаючи на свої особливості чи відмінності. Під час прочитання запевніть свого юного читача/ку, що ви завжди підтримаєте його/її. І навіть якщо сама дитина буде причиною конфлікту — ви допоможете його вирішити і засвоїти цінний урок. Ми не лише захисники наших дітей, а й вчителі. Тому кожного разу запитуйте себе: «Чого я вчу свою дитину, коли вчиняю чи реагую так чи інакше?»
А ще запевність дитину, що кожен/а має право у цьому світі бути таким, яким його/її наділила природа: хтось спокійний/а і розважливий/а, а хтось жвавий/а і непосидючий/а; у когось карі очі, а в когось блакитні; є люди зі світлою шкірою, а є з темною; комусь легше дається математика, а комусь написання віршів. У кожного і кожної з нас свої таланти і особливі якості. І наше завдання — пізнати їх, розвинути і реалізувати на радість собі і світові!
Розділ 4:
про горювання Омера і його сон. Так, окрім радощів, з нами відбуваються ще і невдачі — сумні думки і гнітючі почуття іноді наповнюють наше серце. Запитайте свою дитину, коли вона відчувала таке? Як це було? Через що? Розкажіть про свої незгоди і неприємності, коли хотілося плакати, можливо, дитячі спогади, але такі, які дитина зможе зрозуміти і легко прожити.
Усі ми хоч раз у житті плакали, і не дарма: сльози допомагають нам пережити складні ситуації, змиритися з ними, відгорювати. Коли ми плачемо, то ніби скидаємо зі сльозами частину гіркого вантажу.
А ще у складні ситуації нам можуть допомагати різні магічні ритуали: комусь стає легше після прочитання молитви, як-от нашому герою.
А хтось відчуває захист через слова-замовляння (афірмації), наприклад: «Зі мною все буде добре» чи «Я хороший/а, мене люблять».
Для когось важливо доторкнутися до оберега чи талісмана, згадати рідних і відчути їхню підтримку.
Поговоріть з дитиною про те, що допомагає їй/йому долати труднощі і відроджувати у собі силу? Можна разом зробити оберіг чи амулет від неприємностей, вивчити молитву або придумати афірмації на різні випадки (вони, до речі, гарно допомагають дітям — вони вміють переконувати себе, коли згадують про такі речі).
Розділ 5:
про те, як Омер віднайшов свій талант. У хлопчика одразу почало виходити навіть навчання! Все стало даватися легше, життя ніби набуло нових барв. Так завжди буває, коли ми знаходимо свій шлях і себе, розуміємо, чим ми особливі. Тоді ми стаємо впевненішими у собі і можемо дарувати радість своїми здібностями іншим людям. Саме час поговорити з дитиною і пошукати, у чому її/його особливість? Які в ній є таланти? І яку радість або користь вони приносять оточенню? Закладіть у свідомість своєї дитини відчуття власних сильних сторін, це допоможе формуванню самоцінності і стабільної самооцінки в майбутньому.
Розділи 6-9:
про міста, культуру і релігію кримських татарів. Через інше ми краще пізнаємо своє. Запитайте у дитини, чи сподобалося їй/йому місто, в якому жив Омер? Що цікавого у таких містах? Що незвичайного зображено у тій релігії? А після цього поговоріть про власну культуру, релігію і своє місто чи село. Що цікавого можна було б показати гостеві з іншої країни? Що схожого, а що відмінного із культурою Омера? Наголосіть, що у світі безліч різних людей, а тому і сила-силенна різноманітних міст, релігій і культур. Навіть коли щодня досліджувати нове місте — не вистачить і життя! І кожне вірування, традиція та країна не є хорошими чи поганими, розумними чи дурними, адже кожен/а має право вірити у те, що вважає за правильне і жити так, як вважає за потрібне. Головне — поважати це право і в інших, не заважати і не руйнувати інші культури. Завдання людства — навчитися жити разом у мирі, приймаючи все різноманіття світу.
Розділ 12:
про розмову з батьками. Омер робив важкий і важливий вибір: між справою батька, до якої той його готував, і своїм покликанням. Між розумом і серцем. Що важливіше — жити правильно чи жити за покликанням? Це запитання і для дорослих, бо очевидної відповіді воно не має, а навіть породжує наступні запитання. Але мудро вчиняє батько, прийнявши рішення сина. Батьковим вчинком керує головна його істина: «Щоб ти був щасливий». Тут є привід проговорити для своєї дитини, чого ВИ бажаєте для неї/нього? Проте дозвольте вашим словам залишатися не очікуваннями і готовим сценарієм для дитини, а фантазіями і мріями. Ви, як батьки, маєте право на мрії, а кожна мати чи батько мріють про щастя для дитини. Нехай ваша дитина знає про це.


Розділ 14:
про хвилювання Ашика Омера. Чудово буде звернути увагу дитини на те, як налаштовує себе хлопчик перед важливим виступом. До речі, він обдумує цікавий спосіб — щиро зізнатися у тому, що хвилюється. Коли ми відкриваємося у нашій тривозі іншим, їм буде легше сприймати наші емоції і помилки через них, навіть захочеться нас підтримати. Обговоріть, як можна себе підбадьорювати у моменти хвилювання. Тут теж можуть стати у пригоді обереги, молитви і афірмації. А ще корисно буде згадати власні сильні сторони, щоб опиратися на свою силу. Є й інший чудовий метод: уявляти своїх рідних, які завжди нас приймуть, незважаючи на всі наші помилки — що вони б сказали нам у цей момент? Які підбадьорливі слова знайшли б для нас? Як мати або батько проговоріть ці слова своїй дитині. Не виключено, що під час подальших виступів перед публікою чи важливих екзаменів вона/він згадає ваші слова, і впевненості додасться.
Розділ 16:
про мандри Ашика. Тут важливий епізод з монетою, яка нагадувала Омерові про рідне місто. А що може бути талісманом з батьківщини для вашої дитини? Що нагадуватиме про її/його рідне місто? Пофантазуйте разом і пошукайте такий талісман. Він також може бути символом опори і сили дитини, а це знову ж таки — укріплююча цеглинка у фундаменті здорової самооцінки.
Запитання для обговорення
1
Чи можна за українським іменем визначити, чия дитина? А за ім'ям та по батькові?
2
А у вас у школі сваряться на учнів? Якщо так, то за що?
3
Чи буває в тебе бажання під час уроку дивитись у вікно? В яких випадках таке бажання найсильніше?
4
Чи трапляються ситуації, коли діти сміються з тебе? А буває таке, що ти з когось? Як ти тоді почуваєшся ?
5
Чи є у тебе якась справа, яка добре вдається? Можливо, є щось, що приносить найбільше задоволення або просто добре виходить?
6
Чи помічав/ла ти таланти в когось із друзів чи рідних?
7
Чим вірші відрізняються від оповідки? Чи є хоч один вірш, який тобі подобається?
8
3500 кроків — це багато чи не дуже? Спробуй поміряти відстань у кроках від свого будинку до якогось іншого місця — магазину, парку, гуртка. Чи нарахуєш 3500 кроків? Скількома кроками можна обійти навколо будинку, в якому ти живеш?
9
Які релігії ти знаєш? Як називаються їхні храми?
10
Чи правда, що всі закохані пишуть вірші? Чи всі, хто пишуть вірші — закохані?
11
Як батько сприйняв нове захоплення Омера? Чому? Чи змінилося його ставлення згодом?
12
Де Омер чув луну (відбивання звуку)? А де тобі доводилося її чути?
13
Чи виступав/ла ти перед широким колом людей? Можливо, брав/ла участь у виставі, спортивних змаганнях або академічному концерті? Що ти відчував/ла перед виступом? Як змінювалися твої переживання під час виступу і після завершення?
14
Що придумав робити Омер, якщо не зможе виступати? Можливо, в тебе теж є свої прийоми, щоб менше хвилюватись?
15
Як склалася подальша кар'єра Омера?
16
Чи хотілося б тобі мандрувати? Якщо так, то що би ти хотів/ла побачити? А якщо ні — то чому?
Більше книжок цієї серії
Повернутись