З усіх питань:
+38 067 131 39 48Час між Великим переселенням народів (межа ІV–V століття від Р. Х.) і становленням Русі (ІХ століття) прийнято вважати «темними віками». Це час бездержавності, падіння високої римської культури та поширення варварства. На теренах Європи поставали нові племена, які утворювали союзи. Із цих союзів у майбутньому утворяться народи, які побудують держави. Є декілька версій місця появи слов’ян. Найбільш популярна та науково обґрунтована свідчить, що слов’яни з’явились у лісовому межиріччі Дніпра й Вісли. Час народження слов’ян — на межі тисячоліть. Гуни пройшли зі сходу на захід, випалюючи вогнем і мечем український степ, Балкани. Після гунського нашестя ці землі зайняли слов’янські племена. Слов’яни розселилися на південь, захід і північ
Найбільшою та найстабільнішою силою у регіоні був уламок Римської імперії — Східна Римська імперія, яку історики пізніше назвали Візантія. Самі візантійці називали себе ромеями (тобто римлянами) та були грізною військовою силою. Постійне протистояння на північних кордонах Візантії врешті-решт призвело до приходу на Балкани варварів — слов’янських племен. Перший питомо слов’янський твір про свою історію це «Повість минулих літ», яка була написана вже на заході могутності Русі. У «темні віки» про слов’ян ми дізнаємося з робіт візантійських авторів або ж германця Йордана. Різні автори називали племена, які жили на північ від Дунаю (Істру), по-різному: анти, венеди (венети), склавини. Наскільки насправді були об’єднані чи роз’єднані слов’янські племена, нам донині невідомо.
Книга про Хільбудія надзвичайно цікава не тільки через захопливу історію, повну пригод, інтриг і несподіваних поворотів. Відірватися від оповіді складно через самих героїв, образи яких продумані тонко і багатогранно. А найголовніше — герої зі своїми внутрішніми конфліктами, драмами й переживаннями близькі кожному з нас. Тут і про пошук себе, і про внутрішню боротьбу між бажаннями і зобов’язаннями, про сум’яття і сумніви, про вибір, помилки й долання труднощів. Хто з нас не проходив через це? Водночас показано шлях зрілішання головних героїв — Бедришка й Вислави. Вони пройшли через всі етапи — кожен по-своєму.
Це період розширення самостійності, активної діяльності та вияву себе. Молоді люди вже мають певні знання, уміння, міцне молодече здоров’я, багато амбіцій і азарту, а душа потребує пригод. Водночас перешкоди можуть здатися нестрашними, уява малює здобутки, славу, гострі враження і оминає передбачення можливих несприятливих наслідків. Це безтурботний період першого справжнього кохання, запальних вчинків, ризикованих і амбітних задумів. У цей час попереду вбачається велике, сповнене надіями майбутнє і не віриться у складнощі, обмеження і неможливість. Має значення «тут і зараз». Саме так і діє Бедришко зі своїми друзями, коли викрадає коней у римлян. Юнаки цілком керуються своєю добре натренованою силою, гарно розвинутими інстинктами й молодечою зухвалістю — і зовсім не думають про наслідки. Однак саме наслідки допомагають їм усвідомити: наші можливості мають обмеження, і ми несемо відповідальність за свої вчинки. Коли ця істина приймається — починається наступний етап.
Після усвідомлення своїх обмежень молода людина краще розуміє себе, свій потенціал і слабкі місця. Тому з’являється свідома потреба в навчанні. А ще — у справжніх товаришах, які підтримують у труднощах. Людина прагне зрозуміти принципи світобудови і створити власну цілісну картину світу. Сьогодні цей період зазвичай припадає на студентські роки. Суть його полягає у пошуку себе, становленні соціальної ідентичності, опануванні ремесла чи професії. Бедришко потрапляє на вовчиків і проходить їхню муштру. Вислава потрапляє у полон до аварів і вчиться адаптуватися до навколишніх умов. Те, наскільки уважно й реалістично молоді люди дослідили сучасний світ та навчилися у ньому влаштовуватися, перевірялося зазвичай через ініціацію. Це не обов’язково має бути обрядом, хоча Бедришко саме такий і проходив. А от ініціація Вислави відбулася через її адаптацію до аварської культури і зближення із аварським воїном. Вона стала йому не лише дружиною, а й подругою і співрозмовницею. Через що проявляється ініціація у сучасному світі? Навряд чи через фінальні іспити та випуск з університету. І не завжди через влаштовування на роботу. Явище ініціації сьогодні вийшло з масового ужитку, хоча це не свідчить про втрату актуальності. Що ви вважаєте ініціацією у своєму житті?
Отже, молода людина пройшла ініціацію і починає свій професійний шлях. Активність, амбіційність, ризик, відкритість — ці якості супроводжують цей період. Цей етап дещо схожий до першого. Але він відбувається вже з опорою на свої реальні можливості, уточнені знання, готовність не лише пробувати, але і визнавати свої помилки, приймати досвід, відповідати за вчинки. Та й дії набувають більш стратегічного характеру — адже враховані не тільки можливі перемоги, але і можливі поразки. На цьому етапі людина покладається сама на себе, прокладаючи собі доріжку до успіху та визнання. Бедришко завойовує авторитет наполегливою працею у римському війську. Вислава реалізовує себе не лише як дружина для свого чоловіка, воїна-авара, а й виступає як радниця, коханка й мандрівниця. Щоб якось виживати між іншими дружинами, Вислава також розвиває дипломатичні здібності, а зі своїм другом Халілом вивчає мови.
І от наступає момент, коли «заліковка починає працювати на тебе». Діяльність дає свої плоди: авторитет, репутацію, славу. Це період здобутків і заслуженого визнання. Основну увагу приділяють тому, щоб втримати або виправдати цей авторитет. Втрати або поразки на цьому етапі набагато болісніші, ніж на будь-якому етапі раніше, тому що вже є що втрачати. Це момент, коли Бедришко потрапляє у полон до склавинів, перетворюючись із римського полководця на бранця. Момент такої втрати у лінії Вислави — смерть її аварського чоловіка, через яку вона була змушена тікати до Візантії, ризикуючи вже не репутацією, а власним життям.
Що робити, коли втрачаєш все? Не лише майно, звання чи волю, а навіть надії. Якщо узагальнити та спростити, то існує два вибори: життя або смерть. Вставати, підійматися, мобілізовувати сили, які залишилися, починати спочатку — або змиритися, опустити руки й віддати життя на розсуд долі. Що зазвичай вибирають головні герої — Бедришко (майбутній Хільбудій) і Вислава? У кого більше веселої вдачі та внутрішніх сил, щоб продовжити адаптуватися, боротися, здобувати успіх чи щастя? Залишимо це запитання на розсуд читачів. Але саме після такого спустошення і вибору на користь життя цикл починається знову: ризик-ініціація-діяльність-визнання…
Таких циклів у лінії кожного з героїв дійсно було декілька. Нова ініціація Бедришка відбулася, коли він став Хульбудієм. І на долю Вислави припало декілька спустошень: аварський полон, втеча у Візантію, нарешті зречення коханого і пошук нового сенсу. Але спустошення — це не завершення. Принаймні, якщо людина сама не вибере завершити і не переходити на новий цикл.
Варто також зазначити, що усі ці етапи не обов’язково відбуваються чітко один за одним, і не кожна людина їх обов’язково проживає. Тим паче не дуже коректно співввідносити періоди зрілішання із віком, хоча найчастіше ця кореляція має місце. Але деякі дорослі можуть залишатися на етапі певної юнацької зухвалості, не думаючи про наслідки й не беручи на себе відповідальності.
Наприклад, Бедрих-Хільбудій не був готовий до нового спустошення і чергового «життя-з-нуля», тому віддав перевагу залишитися на етапі розбудування кар’єри. Це проявляє цінності героя, і не можна однозначно оцінити його вибір як добрий чи поганий, правильний чи неправильний. Вислава ж знову стикається із обмеженнями у своїх можливостях: не завжди людина (навіть та, яку ми любимо всім серцем) готова йти з нами до омріяного майбутнього. Драматизм людського життя полягає якраз у тому, що часто наші можливості не залежать від наших бажань, але водночас у нас є свобода вибору впливати на своє життя. То хто ж керує — людина своєю долею, чи доля людиною?
Книга цінна зокрема й тим, що залишає відкритим і це питання. Нехай вона стане для вас гарним провокатором, що спонукає відрефлексувати (осмислити) свої цінності, пріоритети, позиції, вчинки й життєві стратегії.
Наші менеджери обов’язково повідомлять Вам, коли дана книга знову надійде в продаж.
Продовжити покупки