З усіх питань:
+38 067 131 39 48Історія Криму надзвичайно різноманітна й багата. Давні елліни-колоністи принесли в Крим цивілізацію, заснувавши тут спершу факторії, а згодом і повноцінні міста-поліси. Греки в Криму витримали сусідство з кочовими народами: скіфами, сарматами, готами, гунами, печенігами й половцями. На недовгий час греки створили власну незалежну державу Феодоро.
А у ХІІІ столітті до Криму, як і всієї Східної Європи, прийшли племена монголів і татар на чолі з ханом Батиєм. Захоплені Західні землі вони назвали Золотою Ордою. Однак постійні чвари між її ханами і претендентами на цю роль розривали монголо-татарську державу на шматки.
Врешті-решт одним зі шматків Золотої Орди виявилося Кримське ханство, що проіснувало до 1783 року. Після цього його поглинула Російська імперія, розпочавши русифікацію регіону. Крим отримав статус всеросійського курорту, куди з’їжджалися десятки тисяч відпочивальників.
Під час Національно-визвольних змагань 1917–1921 років Крим став останньою твердинею Білого руху. Кораблі з білогвардійцями на борту евакуйовувалися з порту Севастополя в листопаді 1920 року. Так Крим став радянським.
Невдовзі після приходу радянської влади в Крим по всьому СРСР було проголошено політику коренізації. У Криму коренізація проявлялась у татаризації. Кримськотатарську мову почали викладати в школах півострова та вести нею офіційні документи. Значний відсоток у керівництві радянського Криму теж становили татари. Але така ситуація була недовгою. Вже наприкінці 20-х років ХХ століття розпочалася політика колективізації. Якщо лозунгом, з яким радянська влада приходила до селян був «Колгосп — справа добровільна», то наприкінці 20-х років колгосп ставав справою обов’язковою. Селян почали нацьковувати одне на одного. Утворювалися комітети незаможних селян, які мали виявляти й ліквідовувати куркулів.
У 30-х роках до Криму прийшов Великий терор. Було організовано та проведено декілька масштабних операцій, під час яких кримськотатарську еліту арештовували й розстрілювали.
У 1941 році на територію півострова прийшла Друга світова війна. Приходу німецьких військ передувала депортація кримських німців (18 серпня 1941 року). У листопаді 1941 року Червона армія залишила Кримський півострів, крім Севастопольського оборонного району. З 30 жовтня 1941 року по 4 липня 1942 року тривала оборона Севастополя радянськими військами, що закінчилась евакуацією та втратою міста.
Окупаційна німецька влада створила генеральний округ Крим (півокруг Таврія) у складі райхскомісаріату «Україна». 31 жовтня 1943 року розпочалася Керченсько-Ельтигенська десантна операція з визволення Криму, але мети не було досягнуто. Протягом квітня-травня 1944 року була проведена операція з визволення Криму. Крим перейшов під контроль Радянського Союзу.
Після встановлення радянської влади на окупованих територіях проводили розслідування місцевого населення щодо співробітництва з окупантами. Фактично всі люди, які проживали на окупованих територіях, викликали підозру. Ба більше — під неї підпадали як окремі люди, так і цілі народи. Одним із таких народів став кримськотатарський. Протягом 18–20 травня 1944 року були виселені, за оцінками істориків, 180–200 тисяч людей. Для виселення такої кількості людей було залучено 32 тисячі співробітників НКВС.
Влада депортувала кримськотатарський народ в Узбекистан, Киргизію, Марій Ел і південні області радянської Росії. Кримських татар перевозили у вантажних вагонах, у дуже важких умовах. У перші роки після депортації від голоду і хвороб, що були викликані важкими побутовими й трудовими умовами, померло від 10 до 45 % усіх кримських татар.
Кримські татари мали статус спецпереселенців. Усі вони були зобов’язані ставати на облік у місцевій комендатурі та не могли змінювати місця проживання за власним бажанням. Лише в 1967 році було скасоване карне покарання за від’їзд із місця проживання. Але цим наказом переселенці прив’язувалися за прописками до своїх нових будинків і землі. Масове переселення кримських татар до Криму почалося за часів перебудови.
Серія книг «Життя перемагає» — це історії про силу духу, любов і віру. Обговорюючи складні теми, ми хочемо переосмислити, зрозуміти контекст і дослідити, що допомогло героям вибрати життя. Книга «Крим Керіма» натхненна реальними історіями кримських татар, пронизана автентичною культурою, легендами й спогадами. Родина Керіма пережила багато горя: розлуку з близькими, смерті, страх, виселення із власного дому та батьківщини, але незважаючи на біль, продовжувала вірити у щасливе майбутнє: «Пам’ятайте, люди! Вас багато. Бийтеся за щастя дітей ваших».
Важливі аспекти книги
В історичному коментарі ви можете дізнатися більше про історію кримських татар. Сюжет книги розкриває культуру цього народу через буденні справи: приготування традиційних страв (чай з гранатового листя, долма, чебуреки, лагман), передавання ремесла від батька до сина, шанобливе ставлення до старших, весільні обряди. Ви можете разом з дитиною спробувати страви татарської кухні, подивитися фільми, послухати народну музику, відвідати музей, де можна познайомитися з татарською культурою, чи й просто поспілкуватися з сучасними татарами.
Дідусь Керіма у розмовах з онуком часто розповідає про важливість братерства та свободи. Легенда про орлів говорить: «Коли ми разом — нам все під силу», «Головне — жити чесно», «Ми маємо боротись за наше щастя». У важкі моменти герої книги не забували про ці настанови та продовжували підтримувати одне одного: ділилися їжею, піклувалися про менших, допомагали тим, хто цього потребував найбільше. Спільна національна ідея стала якорем, завдяки якому багато татар повернулись у рідний Крим. Навіть коли у найскрутніші моменти доводилось обмінювати дорогі для серця речі на їжу, Керім не втрачав надію на краще, бо «пам’ять і спогади не можна продати».
Трагічні події можуть мати різний вплив. Складно впоратися зі смутком втрати, розлукою, страхами й болем, якщо не мати підтримки. Кримські татари — приклад нації, яка завдяки сильній національній ідеї, вірі й підтримці змогла побороти складні часи.
Обговоріть з дитиною, що чи хто може стати підтримкою у складних моментах? Що допомагає не опускати руки, коли здається, що нічого не вийде?
Ми можемо стикатись із перепонами, але навіть, коли здається, що все втрачено, з нами залишаються:
Коли батько Керіма йде на фронт, то символічно передає йому обов’язок піклуватися про родину. З одного боку, обіцянка батьку стає додатковою мотивацією триматися за життя і не занепадати духом, а з другого — підсвідомо завершує дитинство хлопчика, відкриваючи етап дорослості. Шапка халпах завелика для Керіма, як у прямому, так і в переносному значеннях.
Парентифікація — це явище у психології, коли діти вимушено беруть на себе відповідальність за власних батьків. Особливість покоління дітей, що виросли у період війни, якраз у тому, що від готовності виконувати обов’язки дорослих залежало їхнє життя. Можна помітити, що це покоління часто зосереджується на своїх дітях і онуках, забуваючи про власне благополуччя. Складні обставини не дали змогу прожити дитинство і насолодитися простими радощами: бешкетуванням, безтурботністю, безпекою.
У сучасних дітей є більше можливостей, щоб прожити щасливе дитинство, але незважаючи на це, явище парентифікації досить розповсюджене дотепер. Часто діти підсвідомо беруть опіку над батьками у неблагополучних родинах або в родинах, де у батьків не налагоджений канал підтримки зі своїми батьками. Такі діти дуже люблять своїх батьків і намагаються дати їм підтримку, яку ті не отримують.
У віці 6–7 років діти проходять період егоцентризму: вони вчаться розуміти свої емоції, розвивають емпатію і навичку ідентифікувати почуття та бажання інших. Роль батьків — піклуватися про дітей, виховувати, допомагати їм рости й розвиватись, встановлювати межі й бути відповідальними. А діти мають досліджувати світ навколо, експериментувати, вчитись і грати. Коли цей баланс порушується, на дітей перекладаються не характерні для них обов’язки й очікування, переживання і турбота про батьків.
Щоб повернути баланс у родинні стосунки, батьки можуть:
Свідоме батьківство допоможе дітям гармонійно розвиватись і бути щасливими. Бажаємо приємного читання!
Наші менеджери обов’язково повідомлять Вам, коли дана книга знову надійде в продаж.
Продовжити покупки