З усіх питань:
+38 067 131 39 48Африка — колиска людства. Найперші людиноподібні істоти, а згодом і Homo sapiens, зародилися в Африці. Українці часто розглядають Африку і її історію з європоцентричного погляду. Історія цього континенту для нас — це наче застигла в часі епоха первісності і недорозвинутості. А на авансцену світової історії Африка виходить лише в контексті работоргівлі в пізньому Середньовіччі чи поширення колоніалізму в Новий час. Направду історія Африки набагато різноманітніша та цікавіша. Африка сама по собі не є однорідною і складається з трьох основних частин: північна Африка з її пустелями, бушменами та арабами; екваторіальна — так звана «чорна Африка», переважно з тропіками й корінним негроїдним населенням; південна — з преріями і саванами та змішаним населенням (місцеві з європеоїдами).
Сучасне обличчя Південної Африки стало формуватись у XVII–XVIII століттях із входження в регіон Голландської Ост-Індської компанії. Перші озброєні сутички колоністів із місцевим населенням відбулися в 1770-х роках. Ці сутички отримали назву Капські пограничні війни. Внаслідок воєн в Європі Капська колонія в Південній Африці перейшла до рук британців, які на початку ХІХ століття відмінили рабство, зокрема й у колоніях. Це спричинило розселення голландських селян глибше в континент (переселення отримало назву «Великий трек»). Там колоністи зіштовхнулись із племенами зулусів, і спалахнув черговий конфлікт, що став перманентним до кінця ХІХ століття. В 1879 році спалахнула англо-зулуська війна, що закінчилася повною перемогою англійців.
Наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття спалахували війни між колоністами та англійцями за незалежність. Унаслідок цього протистояння в 1910 році був створений Південно-Африканський Союз, який став британським домініоном. Лише в 1961 році Південно-Африканська Республіка (ПАР) отримала свою повну незалежність.
Перед вами надзвичайно щедра і добра книга! І хоча вона про далеку Африку, та висвітлені у ній теми дуже близькі кожному/ій з нас. Ця книга про дружбу і любов, сміливість і сумніви, гармонію і красу, силу слова і силу віри. Ми впевнені, що спільне читання із дітьми збагатить ваше дозвілля цікавими й теплими бесідами, іграми, розвивальними вправами. Нижче ми склали цілий список тем для цього.
Окрім звичного місця — дому — на нашій планеті існує безліч інших, не менш чарівних місць. Наприклад, Африка. Під час читання вступного розділу запропонуйте дитині намалювати те, що вона уявила про цей континент. Яка там природа? Які тварини живуть? Що краще носити з одягу? Що можна побачити, подорожуючи Африкою? Які чудеса існують там? А після уявної подорожі до Африки поговоріть про життя в батьківщині: яка тут природа та чудеса? Пізнаючи навколишній світ, ми краще пізнаємо і свій, вчимося з повагою та захопленням ставитися як до інших країн, так і до своєї.
Герої у книзі тісно співіснують із силами природи і тваринами Африки. З кимось можна подружитися, а хтось може бути ворожим до людей. Але як люди ставляться до природи? У книзі описані різні варіанти. Природу можна поважати, використовувати її силу на користь людям, як-от чаклунка Нґака із народу тсване. За тваринами — дітьми природи — можна доглядати, турбуватися про них, як це робить Амаду з племені водаабе. А дехто прагне підкорювати природу, полювати на тварин, неволити їх задля власного зиску, як це сталося в історії про зебрика і зулуського хлопчика Зітулеле.
Поговоріть з дитиною, як можна співіснувати з рослинами і тваринами так, щоб це приносило радість і користь усім. Якщо вдома є домашні тварини, вони стануть наочним прикладом для вибудовування гармонійних стосунків людини і тварини. Зрештою, поговоріть про те, що людина — теж частина природи. Ви можете по черзі наводити аргументи на підтвердження цієї думки.
Гарна метафора на пояснення мінливості долі. Усе минає, стани та емоції змінюють одне одного, як змінюються пори року. Але це також означає, що на зміну негоді прийде ясний день, як за чорною смугою обов’язково йде біла. Запитайте дитину, які були чорні смуги в її житті? А які білі?
Можна намалювати, зліпити чи оформити у колаж те, що позначало білі смуги. Нехай це буде «портрет радості», так звана «скринька ресурсу». Під час чорних смуг ці спогади зможуть дати додаткову опору. До речі, батьки також можуть зробити свій «портрет білих смуг». Так дитина буде розуміти, що вас може засмутити, а що порадувати. Це чудова можливість пояснити, що у кожної людини є свої «ключики» радості: комусь для підняття настрою потрібна шоколадка, комусь — прогулянка, а комусь — обійми. Це розуміння спонукає розвивати в собі чуйність та щирість.
Немає жодного однакового дерева, зебри з однаковим малюнком смуг, двох людей з ідентичними відбитками пальців. Так природа потурбувалася про різноманіття і красу нашої планети. А отже, кожна людина чимось особлива і прекрасна. Ми можемо мати різний колір шкіри, вірити в різних богів, говорити різною мовою. Але у кожної людини є свої сильні сторони й унікальна краса — як зовнішня, так і внутрішня. Чим були особливі герої книжки? Які неповторні якості були в Зітулеле, а які — в зебрика? Чим відрізнялася від інших Лерато? Що можна відмітити в Амаду?
А які риси — зовнішні і внутрішні — є у вашої дитини? Допоможіть їй перерахувати їх, пізнаючи себе краще. Можна навіть намалювати портрет дитини і зобразити названі якості на малюнку. Так дитина краще розумітиме свою індивідуальність і з повагою та уважністю ставитиметься до несхожості інших людей.
«Танок війни» — специфічний ритуал, що виконували зулуси, готуючи себе до війська Шаки. Але ж можуть бути й інші танці! Пофантазуйте з дитиною, які ще таночки можна виконувати. Яким може бути танок радості? А танок вдячності чи здивування?
Пропонуємо вам пограти в такий танцювальний батл, в якому, окрім корисної тілесної активності, ваша дитина дізнається і про різні емоційні стани. Можна обговорити не лише танцювальні рухи, а й кодові жести, якими можна обмінюватися, говорячи про різні почуття. Навчіть дитину подавати знаки, якщо сумно, страшно чи хочеться злитися. А на додачу — придумайте жести-рятівники, які допоможуть підтримати себе у складних емоціях і перейти до більш радісних. Це можуть бути самообійми, складання рук у «сердечко» на грудях, видихання й «вимітання» негативного почуття з тіла та інші. Тут немає обмеження фантазії, зате є великі перспективи для розвитку емоційного інтелекту.
У книжці з любов’ю описано щирі дружні стосунки зебрика і Зітулеле. Запитайте в дитини, як проявилася дружба між ними? Що означає дружити? Хвилюватися одне за одного, допомагати, підбадьорювати, виручати? Що ще? Поговоріть про друзів вашої дитини. Як син чи донька ставляться до своїх друзів, що очікують від них? Можна разом подумати про невеличкий подарунок другові чи подрузі як вдячність і символ цінування вірних стосунків. Це може бути щось зроблене руками, смаколик чи навіть вірш на честь друга або подруги.
У розповіді про Лерато ми дізнаємося, що її ім’я означає «любов». Чудовий час поговорити і про значення імені вашої дитини! Розкажіть, як це ім’я було підібране, що воно означає, яку силу дає своєму власнику/ці? А ще можна запропонувати гру, в якій кожен/а по черзі називатиме варіанти імені — пестливі, скорочені, урочисті. Головне, щоб усі варіанти були приємними і не ображали власника/цю імені.
Дівчинка Лерато роздумує, що таке любов. Дивитися на захід сонця? Триматися за руки? Їсти смачну кукурудзяну кашу? Обійматися з мамою? Що є любов для вашої дитини?
Ви можете по черзі «покласти» багато проявів любові у саморобну скриньку. Можна вирізати паперові серденька і заповнити їх тим, що асоціюється з любов’ю. У серденьках обов’язково мають бути місця для близьких людей. Загалом місця там повинно вистачати для всіх, і у разі потреби можна вирізати більше серце. А книга дитячої психологині Світлани Ройз «Хто живе у мами в серці» допоможе донести дітям, що батьки однаково люблять усіх дітей, і що у вашому серці є багато любові для вашої дитини.
Кожній дитині в певний момент хочеться відчути себе дорослим/ою. Але щоб стати дорослим/ою, варто дійсно прикласти зусилля, проявити у собі цілеспрямованість, сміливість, стійкість. На шляху до дорослішання трапляється багато перешкод і непередбачуваних речей, як в історії про хлопчика Амаду. Проте не забудьте розказати вашій дитині і про плюси дорослого життя. А краще визначте разом плюси дитинства і дорослого життя.
У кожного віку є свої переваги і «скарби». Розкажіть, як дорослішали ви, через які пригоди і ритуали проходило ваше зрілішання. Усе настане, однак, у свій час. Тож не ідеалізуючи жоден із вікових періодів, ви можете потішитися можливості проживати прекрасний вік кожного/ої з вас. Розмова про дорослішання допоможе вашій дитині розрядити одну з найактуальніших для неї тем і водночас — визначити неповторні бонуси свого теперішнього віку.
Амаду з племені водаабе знає, що слово має велику силу. Які слова ми проговорюємо — те і кличемо у своє життя. Чи погоджуєтеся ви з цим? Що думає про це ваша дитина? Тут є нагода почати бесіду про силу добрих і поганих слів. На що схожі добрі, а на що — погані? Як їх розпізнавати, щоб раптом не сплутати негативний вислів із доброзичливим? У цій темі можна поговорити і про слова ввічливості («чарівні слова»). Нехай дитина спробує їх назвати, а ви можете допомогти. Можна перерахувати також, які гарні емоції викликають добрі слова.
У кожного/ої є певні лякачки. Чи соромно боятися? Амаду спочатку соромився, адже чоловіки племені водаабе не повинні нічого страшитися. Але батько під кінець і сам зізнається, що злякався за сина. Цим вчинком він показав йому, що боятися — це нормально.
Сміливий — не той, хто не боїться, а той, хто знає про свої страхи, але долає їх. Так, Амаду, незважаючи на певну боязкість, сім днів доглядає своє стадо корів зебу. У боротьбі зі страхом він знаходить те, що стає для нього ресурсом. Корова Таємниця, роздуми про природу, Учителя і зірки, споглядання світанків і заходів сонця — усе це наповнює хлопчика гармонією та звитягою. Тому він таки проходить свій іспит на дорослішання і долає свої страхи.
Ну і звичайно, щоб прочитання книги було ще більш насиченим і різнобарвним, не забудьте роздивитися картинки таких відмінних і водночас схожих на нас жителів далекої Африки — зулусів, тсване, водаабе. Гарної подорожі!
Наші менеджери обов’язково повідомлять Вам, коли дана книга знову надійде в продаж.
Продовжити покупки