З усіх питань:
+38 067 131 39 48Леся Українка жила в останній чверті ХІХ — на початку ХХ століття. Це час шаленого поступу техніки та глобалізації світу. У побут широко входять парові машини і нові засоби зв’язку (телеграф, телефон), з’являється електрика.
У цей час подорожувати вже було легше, ніж раніше. Людям стають доступні пароплав, поїзд (на паротязі) та подекуди автомобіль (це було дорого). Але також у широкому вжитку залишаються коні й екіпажі. Аеротранспорт був не доступний. Через такий рівень розвитку транспорту подорожі Лесі Українки тривали тижнями. Наприклад, шлях поїздом із Севастополя до Києва тривав три доби (на противагу сучасним 16–20 годинам).
Подорожі до Західної України ускладнювало те, що на той час, наприклад, Львів і Луцьк входили до різних держав. Львів — до Австро-Угорщини, а Луцьк — до Російської імперії. Проте Леся Українка та її однодумці в українській громадській діяльності здійснювали такі вояжі і навіть таємно перевозили через кордон українські книжки, заборонені в Російській імперії (після Емського указу 1876 року).
Головним засобом спілкування на відстані була пошта. Однак вона працювала не завжди злагоджено: листи могли губитися, довго йти, особливо з-за кордону. Так, Лесині листи з Єгипту до Києва йшли до адресатів в середньому по два тижні. Швидкий телеграф коштував дорого.
Кожна з поїздок суттєво відбивалася на сімейному бюджеті Косачів. Особливо поїздки за кордон «тягнули» на тисячі рублів. Для порівняння — найменш оплачуваний різнороб мав щомісячну оплату 35–40 рублів. Климентій Квітка (чоловік Лесі Українки, музикознавець-фольклорист), працюючи в суді в містах Кавказу (Кутаїсі, Телаві, Хоні), отримував жалування від 90 до 120 рублів на місяць. З листів Лесі ми дізнаємось, що лише оформлення закордонного паспорта та віз для перетину кордону коштувало майже 60 рублів. Фінансував усі творчі задуми та лікувальні подорожі батько Лесі — Петро Косач. З його смертю в 1909 році фінансові справи родини загалом і Лесі зокрема значно погіршились. Вона шукала роботу, займалася перекладами, намагалася «вибити» гонорари зі своїх видавців. (Нагадаємо, що листування сповільнювало цей процес, та і листи, зокрема і конверти з грошима, могли «загубитись»).
На межі століть посилився тиск на українську інтелігенцію в Російській імперії. Зокрема, і Леся Українка ночувала за гратами в поліцейському відділку. Події революції 1905–1907 років відбились і на житті Лесі. Вона в той час якраз була в Петербурзі, доглядала за хворою сестрою. Революційні події призвели до транспортного колапсу, через який Леся застрягла в місті. Наближалась значно буремніша доба, яку Леся не застала. Вона померла в 1913 році, за рік до початку Першої світової війни.
Книга про Лесю схожа на віконце затишного будинку: ти можеш зазирнути крізь неї до Лесиного життя, створити уявлення про неї як особистість і зрозуміти її внутрішній світ. Атмосфера, що прогляне через віконце, відлунюватиме не лише поезіями, як ми звикли сприймати Лесю Українку. Читаючи книгу, ти почуєш відгомін родинних байок, шурхіт теплих обіймів, шепіт сумнівів, радощів і переживань з листів. До тебе долинуть як сумні мелодії зітхань і болів, так і душевні мелодії радостей перемог і досягнень.
Книга гарно й невимушено проводить читачів різними гранями Лесиного життя і розкриває її особистість. А з чого взагалі складається «рецепт» особистості?
У кожній людині є різні «інгредієнти» (і ти можеш простежити їх на прикладі індивідуальності Лесі Українки, а заодно й осмислити в себе).
Складові індивідуальності людини:
Інтереси, захоплення. Те, що визначає зацікавленість і спрямованість людини. У книзі в різних розділах описується, що цікавило й «запалювало» письменницю в різні періоди життя. Інтереси Лесі були обширними: література, театр, садівництво, ігри, малювання, мистецтво, фольклор, перекладання, вишивання, плавання, кулінарія, подорожування…
Щоб зрозуміти свої інтереси, спробуй поспостерігати, що тобі подобається робити, навіть якщо про це не просять чи не змушують? Що утримує твою добровільну увагу, про що ти готовий/а постійно говорити і дискутувати? Інтереси — одна з тих складових, які допомагають визначитися із життєвою справою і професією.
Це наша життєва позиція — те, що ми вважаємо головним, визначальним для себе і свого життя. Фактично це те, за що готові боротися. Так Леся підживлювалася ідеєю національного визволення і популяризацією української культури. Їй були важливі питання прав жінок, гідності людини, освіти, історії України.
Цінності можна визначити також через те, які книжки читає людина, або яких друзів має — тут як у приказці: «Скажи мені, хто твій друг — і я скажу, хто ти». Ми зазвичай шукаємо людей, які розділяють і наші інтереси, і наші цінності, і те, у що ми віримо. Які цінності розділяєш ти? Щоб наблизитися до відповіді, можна подумати над такими запитаннями:
Додаткова вправа на визначення цінностей:
Цінності допомагають приймати життєві рішення і є для нас моральними орієнтирами, які допомагають не схибити і зробити правильний вибір
Є сфери діяльності, в яких природні здатності допомагають нам порівняно легко виконувати завдання і досягати високих цілей. От у Лесі точно вдало виходило писати вірші та п’єси, опановувати іноземні мови. Крім того, вона проявляла музичну обдарованість (добре грала на фортепіано і співала) й гарно вишивала.
Кожна людина має здібності та схильності, тож досліди свої: що тобі краще вдається? Можливо, у тебе гарний слух чи голос? Або ти легко вирішуєш різні задачки, головоломки? Або тобі подобається щось придумувати і створювати нове? Чи добре вирішувати конфлікти, працювати з емоціями — як зі своїми, так і з чужими? Ти також можеш досягати значних успіхів у спорті завдяки своїй спритності, витривалості, меткості.
Існує багато різних здібностей — погугли, щоб зрозуміти, у чому ти майстер/риня. Розуміння своїх здібностей допомагає самовизначитися, а також монетизувати їх і відчувати себе реалізованим.
Коли ми описуємо людину, зазвичай використовуємо епітети-характеристики: вродливий/а, чуйний/а, добрий/а тощо. Усі якості можна розділити на 5 характерних груп:
Подумай, які якості з кожної груп є у тебе? Можеш запитати у знайомих і рідних, які 5 якостей вони можуть про тебе назвати. Нехай назвуть будь-які, а ти можеш проаналізувати, з якої груп частіше називають — значить, у цій групі якостей ти яскравіше проявляєшся. Тоді подумай над якостями з інших груп і проявляй та «прокачуй» їх більше!
Кожен/на з нас проявляє дуже різні почуття, але з часом можна передбачити, хто, як і на що зреагує. Лесю засмучували сварки, нещирість, несправедливість. Але водночас вона була легкою на підйом, і її просто було підбурити на пригоди, подорожі, ігри. Ти теж про себе можеш напевне сказати, що тебе може засмутити, обурити чи розізлити, злякати чи навпаки — втішити.
Наші стратегії реагування схожі на таку собі «інструкцію з експлуатації» до якогось побутового приладу: є режими, у яких ми добре працюємо, і режими, в яких ми «виходимо з ладу», зриваємося, можемо когось образити, «вдарити струмом».
Ми всі можемо бути схожі, але одна й та сама ситуація може викликати у двох близьких людей дуже різні почуття і реакції. Завчасно передбачити усі деталі реакцій іноді важко. Тому краще проговорювати нашим близьким та друзям, що варто робити для вашого гарного настрою і що «виводить вас із ладу» — які слова і дії. Адже ми не можемо та й не повинні здогадуватися, про що думає і чого бажає інша людина.
На формування нашої особистості впливають три основні фактори:
Виховання і оточення Лесі теж значною мірою сформувало її як людину. Її інтелігентна родина складалася з меценатів і гуманістів, які мали товариські стосунки одне з одним та багатьма творчими друзями сім’ї. Спосіб життя Лесі — хоумскулінг і подорожі через боротьбу з хворобою — теж вплинув на розвиток і прояв її інтересів, якостей, здібностей і цінностей. Сприятливою для творчості Лесі Українки була й епоха, у якій вона жила, — атмосфера ХІХ століття із прогресивним технологічним розвитком і початок ХХ століття з феєрверком нових ідей, змін у політичних та суспільних настроях.
Спробуй визначити 5–6 ключових моментів у твоєму житті, які дуже на тебе вплинули. Що сформувало в тобі ті чи інші цінності, якості, інтереси? Проаналізуй свій життєвий досвід і пофантазуй, які події та ситуації потрібні тобі, щоб ти зміг/ла розвинути бажані здібності і якості та досягти бажаних результатів? Зауваж, що не завжди це можуть бути приємні моменти. Іноді кризові періоди набагато міцніше формують нас, направляючи до нових звершень.
Леся Українка — відома особистість ледь не з 1 класу. І протягом навчання в школі інформація про неї може перейти з цікавої сфери у фонову, заїжджену. Книжка про Лесю якраз і цінна тим, що відома поетка зображується у ній звичайною людиною, жвавою дитиною, ученицею, сестрою, подругою, чуттєвою жінкою, громадською діячкою. Вона хвилюється і тішиться, творить і сумує, бореться і закохується.
Життєві подорожі Лесі, її емоційні стани та слова з листів зрозумілі й актуальні для читачів і зараз. Досліджуючи її життя і становлення особистості, юні читачі зможуть пізнати і себе. Зокрема, проаналізувати свій життєвий сценарій, фактори, які впливають на прийняття рішення, формування якостей і цінностей, обрання друзів і партнерів, ставлення до суспільства й рідних, спосіб реагування на проблеми.
Запропонуйте вашим дітям побути психологами і зрозуміти, чому Леся Українка стала саме такою, якою її висвітлюють у шкільній програмі. Як на неї вплинуло виховання батьків, події тодішньої епохи, життєві перипетії, зустрічі та спілкування з різними людьми? Дослідження причин розвиває усвідомлення своїх виборів і стимулює самопізнання.
Наші менеджери обов’язково повідомлять Вам, коли дана книга знову надійде в продаж.
Продовжити покупки