Почути «Асканію-Нову»

Про книгу

Наприкінці ХІХ століття барон Фальц-Фейн заснував на півдні України заповідник «Асканія-Нова». Невдовзі настали буремні часи: зміни влади, розгул банд у степах, непевність. Саме тоді дівчинка Стефа вирушає в Асканію разом із батьком-біологом — і опиняється у вирі подій. Ця книжка — про захопливі пригоди посеред унікальної флори й фауни на складному історичному тлі. Та насамперед — про зближення з природою, пізнання себе й рідних і про те, як із неприйняття народжується віддана дружба.
Переглянути в магазині

Історичний контекст

Із середини ХІХ століття родина Фальц-Фейнів мала великі земельні угіддя на півдні України. На цих землях переважно випасали стада овець, а також розводили й диких коней. Поступово на своїх родинних землях Фальц-Фейни почали утримувати та розводити екзотичні види тварин. Це все розрослось у заповідник у 1883 році. Окрім тварин у заповіднику розводили птахів, а також було побудовано сад, у якому посадили сотні екзотичних рослин.

У 1914 році російський імператор Микола ІІ дарував родині Фальц-Фейнів спадкове дворянство за наукові заслуги. Але на початку 1917 року Російську імперію сколихнули революційні події. Імператор Микола ІІ зрікся престолу, а до влади прийшов Тимчасовий Уряд. В Україні в цей час утвердилась влада Центральної Ради. На півдні ж країни реальну владу в своїх руках зосередили місцеві чиновники.

У цей час стрімко почало розвиватись українське культурне життя. У Херсоні виникло товариство «Українська хата», яке почало випускати власний вісник. З 1 липня 1917 року в Херсоні розпочали свою роботу й перші українознавчі курси для вчителів. На курсах культурні діячі та науковці читали лекції з таких предметів, як «Історія України», «Історія української літератури», «Історія розвитку української мови» тощо. Ці курси відвідувало більше 150 учителів.

Восени 1917 року в Петрограді (сучасний Санкт-Петербург) відбувся жовтневий переворот, до влади прийшли більшовики, які проголосили про створення власної Української Радянської Республіки та оголосили війну Центральній Раді. Фактично почалась російсько-українська війна. Центральна Рада також проголосила незалежність. Насправді далеко не всюди Центральна Рада контролювала ситуацію, особливо на півдні. З’являлись перші загони окремих отаманів, а також колишні частини армії Російської імперії почали об’єднуватись у білий рух.

У перипетіях війни на півдні України саме «білі» мали найбільший уплив та утримували його найдовше. Протистояння «білих» і «червоних» продовжувалось до осені 1920 року. Урешті-решт 18-20 листопада 1920 року останні частини білих покинули Крим і відпливли до Стамбулу.

Родина Фальц-Фейнів також покинула Україну після жовтневого перевороту: вони виїхали до Німеччини, згодом перебралися до Франції, а потім — до Ліхтенштейну. Відтоді заповідник перейшов у державну власність.

Коментар для підлітків 11+

Розповідь про пригоди Стефи на Півдні України знайомить нас не лише з цікавим, навіть трохи детективним сюжетом, а й звертає увагу на важливі з психологічної точки зору поняття.

Особисті кордони

Це те, що дозволяє нам відчувати, як із нами можна поводитися, а як не варто, що подобається нам, а що ні. Відчуття особистих кордонів дозволяє не ставати жертвою обставин, турбуватися про свій емоційний і фізичний стан, не допускати до себе знецінювального ставлення. Однак це не означає, що наші потреби стають пріоритетнішими за потреби інших. В інших так само є свої вподобання й особисті кордони. Але ми маємо право відстоювати себе, якщо відчуваємо, що наші межі порушують або посягають на щось, що нам цінне. Так, наприклад, Стефа відчула, що має право захищати Асканію від нападу бандитів чи зазіхань на заповідник Труфанова. Вона також могла постояти за себе перед Пашком і навіть незнайомими людьми. Цьому сприяли її доволі чіткі ціннісні орієнтири: чесність, добропорядність, справедливість, турбота про тварин, відчуття безпеки, яке є базовим для будь-якої людини.

Захищаючи особисті кордони ми можемо вдаватися до двох різних стратегій, які на перший погляд можуть здатися схожими:

  • відстоювати себе (свої цінності, свою власність, свою гідність тощо);

Із початку спілкування Стефи з Пашком дівчинка використовувала до хлопця саме другу стратегію, керуючись своїми упередженнями щодо того, що він конокрад. Це тривалий час не дозволяло їй налагодити з ним дружні стосунки. Ба більше: друга стратегія зазвичай частіше призводить до конфліктів, бо якщо чуєш у свій бік звинувачення, хочеться або виправдатися, або звинуватити навзаєм і опонента. Отак супротив і напруга й наростають.

  • ставити інших на місце — доводити, чому інша сторона не має рації.

Стратегія ж відстоювання себе дозволяє говорити «Мені це не подобається», «Я так не хочу», проте порівняйте ці фрази з такими: «Ти неправий», «Що ти робиш, хіба не розумієш?!», «Я не хочу мати з тобою справу!». Останні фрази «ставлять на місце» і навпаки розбурхують конфлікт у пошуках винних.

Розуміння особистих кордонів можна поглибити завдяки таким питанням:

  • Як я завжди буду вчиняти, інакше це буду не я?
  • Як я ніколи не вчиню,інакше це буду не я?
  • Що я завжди буду цінувати відносно мене?
  • Що я ніколи не стерплю відносно мене?

Повага до себе і своїх цінностей сприяє тому, що й інші починають нас поважати. Проте це також означає і повагу до інших, їхніх цінностей та особистих кордонів. Ми можемо домовлятися і мирно вирішувати конфлікти, якщо готові про них говорити, приймаючи аргументи один доного.

Вихід із зони комфорту.

Зона комфорту— відчуття, коли нам усе довкола знайоме, зрозуміле й комфортне. Наприклад, для Стефи зоною комфорту був її Київ, затишний будинок, щоденні звичні справи, якими їй було легко й цікаво займатися.

Виходом із зони комфорту для Стефи стала сама поїздка на Південь, де в неї не було знайомих, де потрібно було пристосовуватися, а ще й якось давати раду в небезпечних ситуаціях, адже суспільні та політичні обставини зовсім не сприяли відчуттю комфорту.Але насправді вихід із зони комфорту й означає розвиток. Часто коли ми змінюємо звичний розпорядок чи пробуємо щось нове, то отримуємо нові враження і нові можливості. Степ, який спочатку сприйняала ворожим і негостинним, став для Стефи осередком нових знайомств, друзів і пригод. Вона із задоволенням вчилася і пізнавала нове в нових умовах, а її вада слуху перестала бути помітною, адже в степу було більше простору і люди розмовляли голосніше. Так вихід із зони комфорту дозволив Стефі отримати новий досвід і актуальні знання про світ.

Зрозуміти, де на тебе чекає розвиток, можна спитавши себе: які мої дії найбільше мене жахають, яких вчинків я уникаю? Можливо, страшно піти на нові курси, але якраз там можна зустріти нових друзів. Буває складно змусити себе підійти познайомитися першим, але навіть із найближчими друзями ми колись були незнайомі. Тому знайомство — це, безперечно, вихід із зони комфорту, але він дозволяє так само розширити поле своїх контактів. Опанувавши страх сцени, можна відкрити для себе можливість виступати перед багатьма людьми й почуватися абсолютно вільно, та головне — отримувати задоволення саме від контакту з глядачами, а не виключно заради схвальних відгуків. А змотивувавши себе до систематичних фізичних вправ незважаючи на лінощі, через деякий час відчуємо себе більш сильними, витривалими і підтягнутими. Тому розвиваймося, виходьмо періодично із зони свого комфорту!

Критичне мислення.

Воно дозволяє аналізувати ситуацію та приймати виважені рішення. А це особливо важливо в непрості часи, повні невизначеності та небезпеки. Як-от ті, у яких відбуваються події розповіді «Асканія». Довкола неї було чимало людей, що думали по-різному, представляли правду з певного боку, а нерідко і спотворювали її. Критичне мислення важливе для того, щоб розібратися, що має сенс, а в чому правди немає. Так Стефа, тепло розмовляючи із панною — дружиною донського козака — проникається до неї довірою і відчуває також симпатію й силу і в самих донських козаках. Після чого батько звертає її увагу на інші факти, над якими Стефа спершу й не задумувалась: не всі козаки визволяли дівчат (що не відповідає козацьким звичаям), та й сама панна надто легко розповідала про полон, що не дуже властиво дівчатам, яких викрадали. «Більше схоже на пропаганду», — допустив батько Стефи. Таке припущення він зробив якраз завдяки критичному мисленню. Надалі критичне мислення дозволило Стефі поступово довіритися Пашкові, побачити у Труфанові зрадника і врятувати Асканію від облоги комуністів, провернувши трюк із буйволами.

Сьогодення, у якому ми живемо, — теж неоднозначні та суперечливі часи. Довкола багато різної інформації (навіть її надлишок), різні люди з різними думками та переконаннями щодо політичної чи суспільної ситуацій. Одна лишень пандемія підняла безліч питань, на які немає однозначної відповіді. А щоб зробити правильний вибір, важливо розвивати в собі критичне мислення.

Що для цього можна робити:

  • навчайтеся — навчання розвиває наш мозок, до того ж ми оволодіваємо більшим об’ємом знань, що може допомогти нам у сумнівних питаннях;
  • ставте запитання та уточнюйте, беріть під сумнів інформацію, щоб перевірити її на істинність, шукайте відповіді;
  • читайте різні джерела інформації, щоб зіставити факти і побачити закономірності;
  • прогнозуйте різні наслідки — як власних дій, так і загальних процесів;
  • пробуйте продумати ситуацію на 5 кроків уперед, запитуючи себе «а далі що? а після того? а тоді?».

Формулюйте свою позицію, але залишайтеся гнучкими та відкритими до нової інформації!

Коментар для дорослих

Розповідь про Асканію може бути цікава вашій дитині не лише через пригодницький сюжет. Вона яскраво зображує соціально-політичний фон подій буремного 1917 року. Водночас сама оповідь не схожа на статтю підручника, а легко й невимушено знайомить із різними явищами та процесами того часу. У дітей можуть виникнути питання щодо зображуваних подій — і це гарний привід поговорити про історію, про долі людей, що вимушені були діяти в ті часи, про їхні мотиви, невизначеність, страхи. Можливо, у вас знайдеться сімейна історія про когось із родичів з того періоду або навіть і світлини.

Вчинки та рішення, які тоді приймали, були такими ж неоднозначними, як і ті часи. Для розвитку молодого світогляду дуже важливо аналізувати, чому ж той чи інший герой діяв так чи інакше. А от оцінки, категоричні відповіді чи ідеалізація / демонізація не дозволяють залишатися світогляду гнучким, хоча у вас може бути чітка позиція щодо різних політичних сил того періоду.

Допоможіть підліткам розібратися в суті, у цьому віці якраз є потреба пізнавати причини різних учинків, внутрішні переживання людей. Так підлітки більше дізнаються і про самих себе.

Нехай книжка стане поштовхом до цікавих бесід і дискусій між вами та вашою дитиною,
завдяки яким у неї буде можливість краще дізнатися як про історію загалом, так і про свій родовід зокрема.

А також, як ідея:

З деякими головна героїня Стефа відчувала певну спорідненість. Запитайте в дитини, з якою твариною вона могла б себе асоціювати і чому? Це також привід для самодослідження і кращого пізнання себе.А з вас — підтримка, інтерес і заохочення.

Запитання для обговорення

  1. Чому Стефа навчалась удома?
  2. Що таке степ?
  3. Навіщо потрібні природоохоронні зони?
  4. Як революції та війни впливають на розвиток науки?
  5. Що спільного між Африкою і Асканією-Новою?
  6. Що таке «дзьоб кака»?
  7. Чи варто намагатись відродити вимерлих тварин? Чому?
  8. Чому Фальц-Фейни після революції виїхали з країни?
  9. Що відчувала Стефа, слухаючи промови Труфанова?
  10. Які загрози чигали на мандрівників у херсонських степах?
  11. Які стосунки були між пролетарями й селянами?
  12. Чому тато Стефи відмовився від охоронця Зиновія?
  13. Що найперше вразило Стефу в степу?
  14. Що відчувала Стефа, коли натрапила на конокрада?
  15. Як змінилося ставлення Стефи до Пашка-конокрада?
  16. Звідки для Асканії-Нової брати воду?
  17. Чим займався Генріх Рібергер в Асканії?
  18. Завдяки чому Стефа перестала боятися диких тварин?
  19. Яких тварин зустріла Стефа в Асканії? Як вони туди потрапили?
  20. Звідки привезли в Асканію першого коня Пржевальського?
  21. Чи ховає страус голову в пісок?
  22. Чим займались науковці в Асканії-Новій?
  23. Чому Стефа кинулась до джейрана, коли бандити намагались відігнати стадо?
  24. Про кого необхідно подбати передусім у разі небезпеки? Чому тато казав Стефі не поспішати рятувати інших?
  25. Як до Труфанова ставились науковці, які працювали в Асканії?
  26. Чому Софія Фальц-Фейн залишилася в Асканії, а не виїхала за кордон із родиною?
  27. Навіщо Труфанов прагнув потрапити до зоотехнічної лабораторії?
  28. Як згадувала Стефа про Київ в Асканії?
  29. Як ти розумієш, що таке свобода?
  30. Чому, на твою думку, у людей може виникати бажання «поліпшувати людську природу»?
  31. Чи був у Стефи з Пашком безпечніший варіант перешкодити Труфанову, окрім як вистежувати його в степу?
  32. Що насправді шукав тато Стефи в лабораторії?
  33. Чому, після того, як Стефа випустила буйволів, тато не казав їй, що «не треба поспішати нікого рятувати»?
Бажаєте отримувати інформацію про новинки, знижки та івенти Порталу?