Таємниця Могилянки і зниклий ключ

Про книгу

За кількасот років своєї історії Києво-Могилянська академія зібрала чимало таємниць і дивовиж. Тут досі збереглися будівлі й речі, що можуть перенести в славну добу бароко. Принаймні дівчинку Лізу таки перенесли. Разом із нею ми побачимо давню Могилянку, дізнаємося її легенди і знайдемо один дуже важливий ключ. До речі, що в цій історії робить підводний човен?
Переглянути в магазині

Історичний контекст

У 1615 році київські міщани, члени Богоявленського братства, заснували братську школу для своїх дітей. Знатна містянка Галшка Гулевич заповіла братству свій будинок і гроші на школу — для навчання православних дітей.

У цей час єзуїти активно відкривали колегіуми з безкоштовною освітою для всіх, хто приймав католицизм. Щоб не допустити відтоку вірних із православ’я, виникла потреба засновувати православні братські школи з безкоштовним навчанням для всіх станів.

Серед благодійників школи був Петро Сагайдачний, який разом зі своїм військом вступив у Київське братство. Після загибелі під час Хотинської війни його поховали на території Богоявленського монастиря, що належав братству. Нині могила не збереглась, а на її гіпотетичному місці розміщено символічний хрест (на 1-му плацу Києво-Могилянської академії).

Спершу змістова складова освіти братської школи була значно простішою, ніж у єзуїтських колегіумах. У 1631 році новообраний митрополит Петро Могила вирішив створити нову школу за зразком навчальної програми єзуїтів. Так виникла Лаврська школа. А за рік братську та лаврську школи об’єднали й утворили Києво-Могилянський колегіум (у 1632 році).

У колегіумі значна увага приділялася вивченню мов (латина, грека) і мистецтвам (поетиці, риториці). За Гадяцькою угодою (1658 року) колегіум отримав статус академії нарівні з Ягеллонським університетом у Кракові.

У барокові часи (XVII–XVIII століття) Києво-Могилянська академія була провідним навчальним закладом. Випускниками академії були гетьмани Іван Мазепа, Пилип Орлик, Павло Полуботок, Іван Скоропадський та Іван Самойлович; філософ Григорій Сковорода; брати Григоровичі-Барські (архітектор Іван та мандрівник Василь).

Одним із предметів в академії була поетика. Протягом навчального року учні разом із професором писали п’єсу і на завершення курсу ставили її на сцені. Серед глядачів бували почесні гості: митрополити, гетьмани, імператори.

Благодійником академії був гетьман Іван Мазепа. Саме за його фінансування збудували так званий Староакадемічний корпус, що зберігся і до сьогодні.

Житлом для спудеїв академії була бурса, що розташована на березі Дніпра (на місці сучасної вулиці Набережно-Хрещатицької).

У 1819 році царський уряд реорганізував Києво-Могилянську академію в Київську духовну семінарію, а за рік — в академію, де навчали духовенство. Це було пов’язано з тим, що російська влада прагнула уніфікувати систему освіти по всій країні, а Києво-Могилянська академія надто виділялась на цьому тлі. У радянські часи в стінах Могилянки розміщувалося військово-морське училище. Свідченням цьому є мозаїка на фронтоні третього корпусу.

У 1991 році заклад був відновлений у Києво-Могилянську академію у її сучасному вигляді.

Психологічний супровід

Вся книга про Києво-Могилянську академію схожа на квест, в якому головна героїня разом із друзями — фантастичними героями — знайомиться з історичними подіями та постатями і намагається вирішити історичні загадки. Це яскравий приклад освітньої подорожі, у якій навчальний матеріал подається через ігрову форму з урахуванням вікових особливостей мотивації і засвоєння інформації.

Книга може стати приводом для інтерактивного читання, під час якого відбувається не лише знайомство з історією, але й розширюється кругозір та знання про себе. Ось декілька ідей від нас, як можна скористатися книгою для розвитку і тренування мислення, уяви, пам’яті та комунікативних навичок.

Тренування мислення, розвиток допитливості та навички аргументації

У ІІ розділі згадується про диспути, що влаштовувалися від час навчання, в яких брали участь як студенти, так і викладачі. Що було раніше: курка чи яйце? Візьміть для обговорення цю тему, і нехай кожен/а придумає по три докази на свою теорію. Можна вибрати будь-які теми для диспуту, а краще, якщо їх буде пропонувати дитина. Самі диспути можуть тривати довго, ставитися на паузу і знову продовжуватися, доки учасники не вирішать, що питання себе вичерпало.

Що корисніше: фрукти чи овочі? Чи варто дослухатися до думки оточення? Які плюси й мінуси турботи про домашніх тварин? Де краще жити, у якій країні? Мінідиспути дають змогу не лише покращити мисленнєві функції, а й розширюють дитячу картину світу, сприяють формуванню власної думки на різні питання. Але важливо домовитися про правила диспуту. Адже це не просто суперечка, а спільний пошук істини — як це закладалося багато століть тому під час навчання у Могилянці.

Правила можуть бути такі:

  1. Повага до думки іншого/ої: «Я можу не погоджуватися зі співрозмовником/цею, але він/вона має право висловити свої погляди». Будь-які негативні вислови в сторону співрозмовника/ці забороняються.
  2. Пошук істини: ми думаємо над питанням, а не змагаємося у власній правоті. Якщо твоя думка виявилася хибною, вмій це визнати.
  3. Вміння слухати: не перебивати; не кричати; говорити спокійно й переконливо.

Терпляче та послідовно допоможіть своїй дитині освоїти мистецтво диспуту.

Тренування абстрактного мислення та уяви

У ІІ розділі також згадується про написання віршів-лабіринтів і віршів-раків. Це цікаві головоломки, що розвивають уміння працювати зі словами, текстами, абстрактністю. Але можна пограти і в простіші формати:

  • Рими (можна усно). Є два слова, що римуються. Потрібно придумати зв’язний віршик, використавши їх.
  • СловА зі слОва. Подано велике слово (галактика, республіка, овочесховище тощо). Потрібно скласти якомога більше менших слів, використовуючи літери великого.
  • Балда. Подано одне слово у квадратному ігровому полі. У свій хід потрібно скласти нове слово у певному напрямі, використовуючи наявні літери і додаючи одну нову.
  • Анаграми. Потрібно відшуковувати слова, які через переставлення літер можуть давати нові слова: тіло-літо, школа-лошак, сир-рис, лавка-Клава. Ви можете вишукувати слова по черзі, і ця гра може тривати протягом багатьох днів

Вивчення історії, розвиток пам’яті

У книзі героїня Ліза подорожує часом. Це привід пофантазувати, куди б хотілося податися вашій дитині? Якби була можливість, який історичний період він/вона вибере для подорожі? І чому саме цей часовий проміжок? Ким ваша дитина була б у цьому часі? Який одяг був би на ній/ньому? Ставте запитання, щоб максимально деталізувати подорож і обережно виправляйте, якщо є якісь історичні неточності. Можна також починати день із запитання: «Яка історична постать я сьогодні?» — щоб визначити плани, бажання чи наміри.

Розвиток стратегічного й абстрактного мислення

У розділі ІІІ згадується настільна гра, в яку любили бавитися спудеї давньої Могилянки — «млинок». До речі, сьогодні в цю гру так само успішно грають: вона розвиває стратегічне та абстрактне мислення, як і шахи. А які настільні ігри до вподоби вашому юному читачеві/чці? Нехай спробує пояснити, що саме ці ігри розвивають.

Знаходьте час, щоб розділяти гру з дитиною. Будь-яка настільна гра — словесна, складна стратегічна чи рольова — допомагають тренувати мозок, збагачують словниковий запас і розвивають соціальний інтелект.

Загалом книга буде цікава і батькам — поностальгувати за роками навчання у вищій школі. А випускники, власне, Могилянки віднайдуть своєрідні «пасхалки» про альма-матер (згадки та примітки для втаємничених).

Але крім цього, сама книга — привід поговорити про те, що чекає поза школою. Навіть якщо до кінця шкільного навчання ще багато років, така бесіда — це перший крок на шляху самовизначення. Воно починається із самопізнання — через бесіди, запитання, диспути. Які професії чи сфери діяльності цікавлять зараз? Про чию роботу хочеться дізнатися більше? Чим хотілося б зайнятися у житті і чому? Яке навчання було б комфортним? А яке — корисним? Це лише частина запитань для розмови про самовизначення. Їх можна торкнутися, обговорюючи вищі школи на прикладі Могилянки та пригод у ній.

Запитання для обговорення

  1. Про який навчальний заклад йдеться у книзі? Що тобі вже доводилося чути про нього?
  2. Завдяки яким ознакам можна назвати сир на честь родича куниці?
  3. Який житловий будинок на Подолі є найстарішим?
  4. Назви якомога більше варіантів імені Єлизавета.
  5. Чому, на твою думку, в давнину жінкам не дозволяли здобувати освіту? Чому це змінилось?
  6. Чим годинник відрізняється від метронома?
  7. Страх — це добре чи погано? Що в ньому негативного, а що позитивного?
  8. Чому мова кози видалася Лізі дивною?
  9. У яких випадках істоти чи предмети не відкидають тіні?
  10. Чи доводилося тобі спізнюватись? А чекати того/ту, хто спізнюється? Що ти відчував/ла в цих випадках? Які традиції щодо запізнення є зараз, а які були раніше?
  11. Навіщо пташкам лапи?
  12. Чи потрібен, на твою думку, урок складання віршів?
  13. Де може знадобитися мистецтво суперечки?
  14. Якою була послідовність опанування мистецтв в академії?
  15. Що виникло першим: курка чи яйце?
  16. Хто визначав час у годиннику магістрата?
  17. Якою мовою у давнину спілкувались науковці?
  18. На що схожа старослов’янська літера ?
  19. Навіщо учням шапки з ослячими вухами?
  20. Що головне в лабіринті?
  21. Як ти розумієш вислів: «Нерівна всім рівність»? Чи погоджуєшся з цим твердженням?
  22. Що означає «крізь терни до зірок»?
  23. Як називаються фрази, які однаково читаються в обидва боки: зліва направо і справа наліво?
  24. Які назви оцінок бувають? Які є найбільш зрозумілими?
  25. Що таке бурса?
  26. Які інші ігри нагадує «млинок»?
  27. Навіщо студентам город?
  28. Що таке магдебурзьке право?
  29. Що таке магдебурзьке право?
  30. Чи доводилося тобі їхати велосипедом і натрапити на собак? Що робили собаки, а що ти? Які є способи захисту від собак?
  31. Як ти розумієш слова Полузегарка: «Писані не можуть чинити неписане»?
  32. Що таке цимбали?
  33. Чи був у козацькому підводному човні перископ?
  34. Хто такий скриптор?
  35. Як скриптор допоміг виписати ключ?
  36. Що відмикав ключ-темник?
  37. Що може статись, якщо виграти у шахи в адмірала?
Бажаєте отримувати інформацію про новинки, знижки та івенти Порталу?