У саду сидів мудрець

Про книгу

Єврейський мудрець рабі Нахман оселився в Умані наприкінці життя. Малий Давид дуже мріє його побачити. Від батька хлопчик знає, що рабі Нахман «великий». Такий великий, як дерево? Чи як найвище дерево? Разом зі своїм песиком Давид прокрадається в сад, де йому випадає доторкнутися до мудрості.
Переглянути в магазині

Історичний контекст

Єврейська історія — це одна з невід’ємних складових європейської історії. Ашкеназі (субетнос євреїв, які походять з території сучасної Німеччини) становили значну кількість від населення України. Українські землі відіграють символічну роль для єврейського народу. Тут розташовані сакральні місця для усіх, хто сповідує хасидизм.

Місто Меджибіж на Хмельниччині — це місце поховання Баал Шем Това, або скорочено — Бешта, засновника течії хасидизму. У місті Умань на Черкащині похований цадик Рабі Нахмана (правнук Бешта). А в містечку Златопіль (сучасне місто Новомиргород Кіровоградської області) спочиває Саша Ефраїм, дружина Рабі Нахмана. Сьогодні в цих містах споруджені місця поклоніння.

Річ Посполита об’єднувала все східноєвропейське єврейство, а після її розподілу (у другій половині ХVIII століття) хасидизм поширився поза Поділлям і Волинню, де він виник. Довгий час євреям забороняли жити у великих містах, тому вони жили в невеличких. Такі містечка називались штетлами. В Україні штетли існували протягом ХVI–XIX століття, а в Європі — в першій половині ХІХ століття.

Психологічний супровід

Незважаючи на те, що книжка написана про єврейську сім’ю, прочитати її буде цінно не тільки євреям, а й представникам різних національностей і етносів. Мораль книги якраз і полягає у тому, що кожна культура — різнобарвна, багата й унікальна, а різноманіття культур світу становлять красиву цілісність і єдність, як-от прекрасний сад у цій історії.

«Бути собою добре» — а що означає бути собою? Бути ким? І тут доречною стане вправа на формування ідентичності. Візьміть аркуш паперу, нехай дитина намалює себе на ньому. А потім подумайте, які можуть бути відповіді на запитання «Хто я?» І кожну відповідь важливо якось позначити на малюнку. Наприклад, «Я син чи дочка» (можна зобразити зв’язок із батьками), «Я хлопчик чи дівчинка» (чому б не подати це через атрибут одягу), «Я людина, дитина, друг/подруга, українець/ка, містянин/ка» тощо.

Починаючи з 3 років, дитина усвідомлює себе вже як окрему особистість, унікальну людину. Для неї стають актуальними рольові ігри, тому що розвивається здатність розрізняти себе у різних ролях. Тому ігри на самоідентичність будуть дуже доречними у цей період. Перед описаною вправою можна поговорити про те, ким був Давид, коли думав, що собою бути добре.

Сама книга оповідає про культуру і духовну традицію євреїв. Тому це гарний спосіб розповісти дітям-неєвреям про етнічних сусідів, пізнання яких формує не лише особисту ідентичність, а й прийняття і толерантне ставлення до інакшості. Оскільки у розповіді недарма зустрічається мудрець, чом би не звернути увагу на його життєву мудрість і повчитися у нього, як наш герой Давид?

  • Вміти дивуватися буденним речам
  • Пізнавати світ різними способами

Вміти дивуватись буденним речам:

прогулянці із другом, цікавій розмові, спогляданню дерев, обідові. До речі, діти це вміють краще за дорослих, а іноді можуть і нам допомогти бачити прекрасне у звичайному.

Уявіть собі, що у кожної людини є окуляри, крізь які вона дивиться на світ. У когось на окулярах написано «інтерес», у когось — «жахіття», а в когось — «любов». Тобто світ єдиний, але ставлення до нього у всіх може бути різне. Але ж окуляри можна змінювати. Тобто усвідомлювати, що написано на тих, що є, і свідомо перепрограмовувати своє ставлення до різних подій. Звичайно, це не означає, що з оптикою «радість» ми маємо радіти будь-якій ситуації, навіть сумній.

Але наш загальний світогляд визначає, який ресурс ми побачимо у кожному моменті: хтось помітить у покинутому саду пустку, а хтось — можливість втішити дерева і дати знову їм розцвісти. Хтось образиться на злиденність обіду, що представлений лише хлібом, а комусь це здасться цікавою грою на уяву, коли можна шматок хліба уявити запіканкою, рибою чи полуничним варенням. Налаштувати свої внутрішні окуляри на пошук цікавого і приємного можна, якщо створити сімейну традицію: під вечір ділитися усім хорошим, що трапилося за день. Причому це можуть бути будь-які дрібнички: пригощання цукеркою, уникання дощику, смачна вечеря, нагода послухати чудову музику і понюхати розквітлий бузок.

Звичка бачити у дні щось приємне і ресурсне збагачуватиме світогляд вашої дитини і допоможе шукати вихід навіть у скрутній ситуації. У психології є поняття базового рівня щастя. У кожної людини він різний. Але що б з нами не траплялося — після пережитих, навіть дуже сильних емоцій (чи хороших, чи поганих) ми повертаємося до нашого базового рівня щастя. Описана вправа сприяє підвищенню цього рівня. А отже, і дитині, і вам буде легше долати труднощі.

Пізнавати світ різними способами,

адже не лише книги є джерелом знань, як стверджував Іцик.

Вчитися — це не тільки читати або робити уроки у школі. Хіба зараз ваша дитина не вчиться, обговорюючи з вами зміст розповіді? Хіба, ненароком обпікшись гарячим, ми не вчимося обережніше поводитися з вогнем? Та й у казках, як говорив рабі Нахман, теж багато навчання, адже їх і створювали, щоб навчити дітей щось правильно робити або чогось остерігатися. Тут і можна згадати улюблені казки і пороздумувати із дитиною, як вони стають у пригоді і чому навчають? А чо́му ваші син чи донька навчилися сьогодні? У яких ситуаціях? Загалом бачити уроки навіть у помилках і в прикрих ситуаціях, а людей сприймати вчителями — це прадавня мудрість, яка актуальна і сьогодні. Вона допомагає не застрягати у провині чи звинуваченні, а розвивати власну відповідальність і збагачувати свій життєвий досвід.

Мудрих вам дорослішань!

Запитання для обговорення

  1. Чи грався/лася ти колись із песиком? Які в тебе були відчуття?
  2. Як ти думаєш, чому песика назвали Бублик?
  3. У євреїв дві мови, якими вони користуються, — ідиш і їврит. А якими мовами користуєшся ти?
  4. Як ти гадаєш, чому Давидові хотілося побачити мудреця?
  5. Як можна втішити дерево?
  6. Як можна в чомусь одному побачити різне? Як Давид з рабі Нахманом в одному дереві побачили і грушу, і вишню, і шовковицю, а в одній хлібині — і рибу, і полуничне варення?
  7. Чи траплялося тобі дивитися на щось інакше через певний час? Можливо, змінювалося твоє ставлення? Або знання про щось впливали на твоє сприйняття?
  8. Чи любиш ти казки?
  9. Де можна знайти знання? Може, в книжках чи оповідках? А в саду?
  10. Чи всі знання схожі, чи якісь відрізняються? А твої знання різні?
Бажаєте отримувати інформацію про новинки, знижки та івенти Порталу?