З усіх питань:
+38 067 131 39 48За розрахунками науковців вік Землі становить 4,5 млрд років. З них останні 3,5 млрд років наша планета населена живими істотами. За останні 500 млн років відбулося 5 найбільших вимирань видів:
Усі ці вимирання відбувалися через природні катаклізми (наприклад, гігантська тріщина, масове виливання магми чи падіння метеориту).
В ці вимирання відбувалися найчисленніші зміни тварин на Землі. Під час останнього (крейдяного) вимерли динозаври. На історичну арену почали виходити ссавці. А перші людиноподібні істоти — 3–3,5 млн років тому.
«Українські диковиська» — це книга про природу, причому у найширшому розумінні. Пізнання природи допомагає розуміти закономірності, які існують довкола і впливають на нашу діяльність, думки і вчинки. Без врахування цих особливостей ми можемо, в кращому разі, впасти в оману або розчаруватися, у гіршому ж — це загрожує глобальними масштабами катастрофи. Допоможіть дитині пізнати різні природні рівні, що висвітлені в книзі:
Книга має вигляд енциклопедії про тварин, які населяли або й населяють територію сучасної України, і суголосна пізнавальним інтересам 7+ (хоча актуальна починаючи з 4+): тут і дивацтва, і археологічні таємниці, і справжні монстри. Людська фантазія, напевно, ніколи не придумає стільки різноманітних звірів, як вигадниця-природа. Але для розвитку уяви не завадить придумати з дитиною якихось своїх диковиськ — нехай це буде ваш сімейний таємний зоопарк чудернацьких тварин. Ви можете доручити дитині їх намалювати чи навіть створити на комп’ютері. Звірам можна дати імена і придумати, яку функцію вони можуть виконувати у вашій сім’ї. Наприклад, «цибулежер», що живе у коморі та підточує цибулю, або «невидимий шкарпеткозавр» — той, що зжирає шкарпетки по одній з пари
Окрім просто захопливого читання про фантастичних диковиськ та інтернет-серфінгу за додатковими рекомендаціями з кожного розділу, варто звернути увагу на спільну природу тварин:
Вона схожа на великий самостійний організм, який дихає, рухається, змінюється, приміряє на себе різний одяг відповідно до нового сезону, що може тривати протягом мільйонів років. Хоча Земля не такий уже й самостійний організм, якщо мислити в масштабах Сонячної системи і Всесвіту загалом.
Що варто розуміти про природу Землі?
Існує життя і смерть. Усе, що є в світі, колись виникло і колись зникне. Це стосується і людини: смерть, як і життя, — природний процес. Говорячи про вимирання видів, можливо, ви торкнетеся і теми смерті, отож визначте спочатку для себе, як ви самі сприймаєте її? Дитина вперше замислюється про смерть у віці приблизно 4–5 років. Це осмислення допомагає їй приймати кінцевість свого життя, а це зі свого боку сприяє подоланню страхів, тривог, комплексів чи неврозів.
Можливо, ваші син чи донька зі смутком читатимуть про те, як той чи інший вид зникав з поверхні Землі. Ресурсним виходом зі смутку може бути розмова про слід, який ми залишаємо на Землі. Навіть через багато мільйонів років вчені знаходять відбитки давніх рослин і тварин, які розповідають нам про них. Слід можна сприймати і не так буквально, але довірлива розмова про те, що́ ми залишаємо по собі (і що́ може залишити ваша дитина), сприятиме не лише осмисленню теми смерті, але і розвиткові емпатії, абстрактного мислення і навіть екзистенційному переживанню. Слід можна залишити своїми вчинками, творчими доробками і приємними емоціями, що залишаться про нас в інших. І, до речі, вже від народження у вашої дитини є зарезервоване вічне місце у Всесвіті — у вашому роді й у вашому серці. Розкажіть про це йому / їй.
Також якщо глобальні вимирання викликають жаль і смуток, то під час їхнього обговорення можна створити в уяві вигаданий світ і переселити в нього вимерлих тваринок. Це може бути задумом цікавого проєкту для вашої дитини: придумати планету з такими умовами, щоб на ній комфортно розмістилися і стали жити динозаври і мамонти, шаблезубі коти і великорогі олені, тури, тарпани і білі носороги (останній з яких, на жаль, помер у 2018 році).
Час відносний. Коли нам доводиться робити нудну справу, час розтягується і спливає надто довго. Коли ж ми захоплені чимось цікавим, він дуже швидко біжить. А що можна відчути, тримаючи в руках камінь, якому може бути мільйон років? Це, до речі, не обов’язково якийсь особливий камінь, його можна знайти і на березі вашої річки, чи просто під ногами. Спробуйте зробити так з дитиною: потримати в руках щось «древнє», уявивши, що ця річ могла проживати і бачити. Світ змінювався довкола, а камінь, скам’янілий амоніт чи кістка мамонта існували собі, споглядаючи історію. Про що може розказати такий предмет? І на які думки наштовхує? Проти нього навіть тисячолітній Софійський собор, а то і єгипетські піраміди можуть здатися «малими дітками».
До речі, розуміння відносності часу допомагає легше сприймати труднощі і неприємні моменти. Можна запитати себе: «Що я буду думати про це через рік? А через 10 років? Чи тривожитиме мене ця проблема?» У масштабах Всесвіту наші проблеми можна сприймати легше, а свій слід в історії — таки відповідальніше, ніж тепер.
Власне, вона «вшита» і нерозривно пов’язана з природою тварин, планети і самого життя. Але оскільки людина дійсно стрімко розвинулася, як порівняти з іншими видами тварин, то перед нею завжди стоїть вибір:
Люди — частина природи, а не її альтернатива. Знищуючи природу, ми знищуємо себе. Це гарний привід поговорити з дитиною про вибір, який можна робити в сторону життя вже сьогодні: не залишати сміття на природі і намагатися його сортувати; турботливо ставитися до дерев, квітів, птахів, тварин — усього живого; не підтримувати дії, які забруднюють нашу планету. Цей вибір називається екологічним. А ще екологічними називають взаємини, у яких ми намагаємося не шкодити одне одному, а підтримувати, допомагати і турбуватися як про інших, так і про себе.
Вона змінювалася протягом мільйонів років; приймала у себе страусів, гієн, вусатих китів; була то залита морем, то покрита безмежними степами. Надра нашої країни багаті на історичні знахідки, археологічні артефакти, порозглядати які можна в музеях України. Але, окрім решток зниклих українських диковиськ, нам пощастило бачити й сучасний живий світ Батьківщини. Споглядати його можна не лише в зоопарку, але і під час прогулянок на свіжому повітрі, риболовлі чи туристичного походу. Ми будемо раді, якщо після прочитання книги ваша сім’я на новому рівні відчує цінність незниклого багатства України і вирушить у подорож нашою великою країною або ж навіть у мініподорож до найближчого парку — щоб побачити живе природне різноманіття на власні очі.
Наші менеджери обов’язково повідомлять Вам, коли дана книга знову надійде в продаж.
Продовжити покупки