Ї. Особлива буква

Про книгу

Без букви Ї неможливі слова «Україна» та «Київ». Вона така особлива, що якось її навіть намагалися заборонити. Історія букви Ї — це історія української мови.
Переглянути в магазині

Історичний контекст

У ІХ столітті в Україну з Балкан була принесена старослов’янська система письма. Цю абетку створили легендарні просвітителі Кирило і Мефодій. За іменем Кирила абетка отримала свою назву — кирилиця. Але літери Ї в кирилиці не було. Натомість цей звук передавали дві інші літери — іжиця та йота. Але достеменно невідомо, як вони звучали.

Буква, графічно схожа на Ї, трапляється ще з часів Київської Русі. Однак у знайомому нам звучанні літеру Ї почали використовувати вже в ХІХ столітті. На той час не було єдиної української абетки і різні автори писали по-різному. Їхні прізвища давали відповідним варіантам правопису. Наприклад, желехівку створив Євген Желехівський. Саме в цьому варіанті вперше офіційно з’явилася героїня нашого твору — літера Ї.

Проте ще в другій половині ХІХ століття російська влада забороняла вживання української мови (Валуєвський циркуляр, Емський указ). У друкованих працях тексти українською мовою друкували російськими літерами. Відповідно відливати літеру Ї для набірного шрифту було заборонено. Але українська мова та літера Ї разом з нею вижили тоді і є зараз.

Психологічний супровід

Навіть у невеличкій оповіді про букву Ї можна знайти багато тем для обговорення з дитиною дошкільного віку і попрацювати над розвитком корисних навичок. Наприклад:

  • Мова і письмо
  • Унікальність кожного і кожної
  • Цінні пам’ятки
  • Україна

Мова і письмо

Чи не здається мова чимось схожим на магію? Адже ось було одне слово, а прибереш букву — отримаєш інше. Бувають слова, які складаються з однакових букв у різному порядку і означають щось різне. Як ЛІТО і ТІЛО, РІК і КІР, СМАК і МАКС, БАР і РАБ, МАСЛО і СМОЛА. А бувають слова, які взагалі мають однаковий вигляд, а означають щось різне: коса як зачіска і коса як знаряддя праці; лава як меблі і лава з вулкану; дорОга і дорогА; брАти і братИ. Коли знаєш літери, можеш відчути себе чарівником/цею і чаклувати різні слова.

Ігри на вивчення літер і письма, в які можна погратися:

  • «Зміни літеру»

Можна перетворювати слово, змінивши в ньому лише одну літеру. Так у книзі ЇХАТИ перетворилися на ХАТИ. А ще можна ТИШУ перетворити на МИШУ, ЛАСКУ на КАСКУ, ЗУБ на ДУБ, а додавши одну літеру, можна утворити з РАБа КРАБа, а зі слова БУРЯ — БУРЯК.

  • «Слово зі слів»

Із великого слова можна скласти менші, використовуючи його букви. Так, слово ГАЛАКТИКА може утворити менші: ЛАК, КАТ, ЛАТИ, АТАКА.

  • «Слова на одну літеру»

Найпоширеніша гра! Виберіть літеру і по черзі згадуйте якнайбільше слів, які починаються з неї. Далеко можна не ходити і почати з літери Ї. А можна навіть влаштовувати дні, присвячені якійсь літері, і намагатися згадувати у ці дні відповідні слова. Мабуть, у день Ї часто буде хотітися їсти, кудись їхати і співати пісеньки про їжачка, от їй-бо!

  • «Друдли»

Друдли — це такі малюнки, з яких можна придумати інші картинки. Так, наприклад, у книзі літеру Ї подають як свічечку або як каштанову свічечку. У дітей уява зазвичай розвинена набагато краще, ніж у дорослих, бо ще не обмежена рамками і шаблонами. На що схожа літера К? А літера Ш? Ви також можете пошукати в інтернеті інші друдли і розвивати дитячу уяву надалі.

  • «Чарівна спина»

Можна писати літери або слова на спині одне в одного. Ця вправа гарна тим, що, окрім вивчення літер, допомагає також розвивати моторику рук і просторову уяву. Можна по літері писати на спині своє ім’я або предмети, що оточують, або навіть якісь послання, наприклад: «Я тебе люблю». А власник/ця спини повинні відгадати

Унікальність кожної і кожного

Книга також показує, що якщо змінити щось в іншому — це перестане бути собою! Як можна писати слово УКРАЇНА без букви Ї? Що буде, якщо змінити хоча б одну літеру в імені дитини? Чи буде їй це приємно? Чи залишиться Максим собою, коли його перетворити на Муксима? А Анюта, якщо її раптом назвати Анітою? Запропонуйте різні варіанти імені своєї дитини — нехай вона щоразу виражає згоду або незгоду із названим. Це і початкова профілактика булінгу, адже дитина вчиться говорити «ні» на запропоновані перекручування і образи. Ім’я дитини — це її власність і багатство, яке подарували батьки. Але лише власник/ця імені може ним розпоряджатися і відгукуватися на те ім’я, яке вважає своїм. А ще ім’я — це водночас і про унікальність дитини і про її визнання світом. Тебе назвали — ти існуєш! Кожен і кожна з нас так само унікальні, як і літера Ї.

Цінні пам’ятки

У тексті згадуються часи, коли літеру Ї забороняли і намагалися знищити. Запитайте дитину, як на її думку, почувалася тоді літера Ї? Що допомогло їй залишитися собою і не втратити бойового духу? Усе, що нам дороге, ми можемо «сховати і зберегти, віднайти і відновити». І в цьому контексті є привід зробити з дитиною «капсулу часу» або «секретик»: знайти щось, що хотілося б зберегти впродовж років, але не обов’язково надто цінне. Це може бути обгортка від улюбленої цукерки або іграшка з кіндер-сюрпризу. Або навіть власне ім’я, написане рукою дитини на клаптику паперу. Варто надійно запакувати «скарб» і сховати туди, де до нього тривалий час не буде доступу (навіть у самої дитини). Можливо, це схованка на подвір’ї чи в лісі — обов’язково запам’ятайте місце, щоб потім до нього повернутися. Цей ритуал закладе в дитини багато цінних усвідомлень:

  • у кожної людини є цінні для неї речі, які варто зберігати;
  • у всіх є право на таємницю, а секрети варто зберігати (тсссс!);
  • цінно повертатися до схованки через деякий час, а отже корисно навчитися терпіти і чекати.

Уявіть, як буде чудово, наприклад, через рік прийти до схованки, відкрити скарб і ніби поєднатися у часі із собою-минулорічним/ою!

Україна

Перейнявшись долею літери Ї — як символу України — можна прожити і емпатію до Батьківщини, що є місцем-скарбничкою для Ї. Поговоріть з дитиною, що ще може бути символами України? Що подобається в Україні? Якби Україна теж робила схованку-скарб, які б цінні речі вона поклала до неї? А наостанок запропонуйте ідею: якщо за схованку уявити сердечко дитини, чи можна Україну помістити у цю схованку? А що ще там буде зберігатися?

Запитання для обговорення

  1. Чи є в тебе літери, які поводяться не так, як слід — повертаються іншим боком, губляться чи ніяк не запам’ятовуються? А можливо, є такі звуки, які складно вимовляти?
  2. Чи бачив/ла ти, який вигляд у літер в інших мовах? Є схожі на українські, а є зовсім інакші.
  3. Які ще слова з літерою Ї ти можеш згадати?
  4. На що або на кого схожа літера Ї?
  5. Чи є слово, яке складається тільки з літери Ї?
  6. З якої літери починається твоє ім’я? Чи можеш ти придумати слово, в якому були б одночасно і літера твого імені, і літера Ї?
  7. Яка з літер абетки видається тобі найбільш схожою на літеру Ї? Чим вони схожі?
  8. Чи є якась літера в українській абетці, яка відрізняється від інших? Яка і чому? Можливо, таких особливих літер декілька?
Бажаєте отримувати інформацію про новинки, знижки та івенти Порталу?