Нічийний хруль

Історичний
контекст

В часи останнього льодовикового періоду у прильодовиковій смузі Європи жили мамонти, які вимерли приблизно 10 000 років тому. Орієнтовно — це територія лісової і лісостепової смуги в сучасній Україні. Тоді люди займалися привласнювальним господарством, тобто привласнювали дари природи: збирали ягоди, гриби та полювали на тварин. Вполювати мамонта для людського племені приблизно на 30 людей означало забезпечити себе їжею на декілька місяців.

Побачити та навіть доторкнутися до льодовикової доби можна взявши лопату та копнувши глину. Жовту глину науковці називають лесом — це пил, який зносило з льодовика. А ще люди, які жили в ті часи, залишили археологічні стоянки з крем’яними знаряддями праці. Сьогодні ці стоянки розкидані по всій Землі. В Україні могла бути лише одна перешкода життю людей — льодовик, південна межа якого коливалася відповідно до змін клімату. Найпівденніша межа його поширення — місто Кременчук на Полтавщині. Цікаво, що льодовик не був суцільним, а поширювався так званими «язиками» — один з яких і доходив до Кременчука. Наприклад, на Сумщині майже немає пам’яток з часів, коли люди співіснували з мамонтами, а сусідня Чернігівщина є чи не найбагатшим регіоном на такі пам’ятки.

Previous slide
Next slide

Психологічний супровід

Книга про хруля — це книга про дружбу, тож можна затіяти з дитиною цікаву розмову про те, що означає дружити.

У тексті зображено дружбу звірів: вони зустрічаються, вітаються, разом вирішують складні питання і заступаються одне за одного. Так само відбувається і дружба людей. Запитайте у сина чи доньки, з ким він чи вона дружить? За якими ознаками розпізнати друзів? А якщо друзі сваряться, чи припиняють дружити? От у Тупу, Вуку і Нура було певне непорозуміння щодо того, куди діти хруля, і Тупу навіть сам пішов від друзів. Але у визначальний момент, коли мамонтеняткові загрожувала гієна — і вовчичка, і носороженя прийшли йому на допомогу.

А от чи були мишенята друзями нашим головним героям? Цікаво це обговорити разом із дитиною. Хто такий справжній друг? Відповідаючи на це запитання, юні читачі розкриють вам свої ціннісні орієнтири — перші цеглинки майбутнього світогляду.

Окрім теми про дружбу, книжку про хруля можна використати, щоб ознайомитися із різними людськими якостями,
адже кожна із тваринок ніби уособлює якийсь тип людей і їхні риси:

Тупу
дружелюбний, вірний, допитливий, вдумливий;
Вуко
спритна, винахідлива, смілива;
Нур
дещо нерішучий, задумливий, схильний легко ображатися;
Миші Сьо і Цьо
балакучі, настирливі, боягузливі, улесливі, не дуже привітні;
Гієна
зла, хижа, жорстока, самовпевнена;
Хруль
сміливий, рішучий, добрий.

Нехай ваша дитина сама спробує описати кожного з персонажів/ок, а ви допоможіть їй. Можна пригадати знайомих, які теж проявляють названі риси характеру. І наостанок назвати риси своїх рідних і власні. А щоб самопізнання було всеохопним і цікавим, можна розпитати знайомих — від батьків до друзів і вихователів — «Який/а я?» З цієї вправи надалі можна розгорнути бесіди на тему самооцінки, зворотного зв’язку, сильних сторін і зон росту (тобто які якості варто в собі розвивати і як це можна робити). І, до речі, це завдання підходить для будь-якого віку. Спробуйте і ви — можливо, на вас чекають відкриття нових граней у собі! 😉

Запитання для обговорення

Ігор Цеунов, Діана Житня-Кебас, Валентина Мержиєвська

Більше книжок цієї серії