Велика різдвяна книжка

Про книгу

Різдво — свято з особливою атмосферою надії та дива. В історії чимало зворушливих прикладів, як-от перемир’я під час Другої світової, коли по обидва боки фронту звучала та сама колядка. Голоси двох авторів переплітаються, щоразу додаючи нових смислів та інтонацій у розмову про найсвітліше свято. Історичні факти, роздуми про народження Бога, традиційні та комерційні символи, Різдво в маскультурі — мозаїка тем, що витворює особливе різдвяне співзвуччя.
Переглянути в магазині

Історичний контекст

Різдво є найважливішою подією в історії людства. Чому? Бо ми розуміємо свій час і еру як час після Різдва Христового. Ми живемо в період християнства. Половину нашої ери ми пережили в час, коли християнство було моноконфесійним. У 1054 році стався розкол церкви на православну (східний обряд) та католицьку (західний обряд). Християнством керували тепер із двох столиць: Константинополю підпорядковувалась його східна частина, а Риму — західна.

Друге тисячоліття після Різдва Христового також не минуло без поділів. У ХVI столітті німецький священник Мартін Лютер проголосив програму реформування католицтва, яка спричинила формування нового напряму християнства — протестантизму. Це дуже вплинуло на духовне, суспільне і політичне життя багатьох європейських країн. Фактичного з того часу почалось різноманіття християнства.

Східна та західна церкви розкололися через трактування сутності християнського вчення, обряду та навіть літочислення. У багатьох країнах православного світу до ХХ століття люди користувалися юліанським календарем. Він був розроблений ще за Римської імперії та названий на честь Юлія Цезаря. А від кінця ХVI століття католицький світ перейшов на новий григоріанський календар (названий на честь Папи Римського Григорія ХІІІ). Різниця між календарями полягала в тому, що григоріанський календар ліквідовував невелику числову похибку — 10 астрономічних днів на момент кінця ХVI століття. Коли Україна починала користуватися григоріанським календарем, у 1918 році, ця погрішність становила вже 13 днів. Таким чином у сучасній українській культурі виникло свято Старий Новий рік.

Окрім розколів, була спроба й об’єднання конфесій. Так, наприкінці XVI століття в Речі Посполитій (об’єднаній польсько-литовській державі) була затверджена Берестейська унія. Мета цієї унії — об’єднати православ’я та католицтво в єдиній конфесії. З тих пір існує греко-католицька церква (УГКЦ).

Біблійний текст укладався з ХІІІ століття до Р. Х. до ІІ століття після Р. Х. У ІІІ столітті від Р. Х. 70 тлумачів переклали Старий Завіт давньогрецькою мовою. У 364 році Новий Завіт був канонізований на Лаодикійському соборі. На цьому соборі визнали канонічними 26 книг Нового Завіту, а згодом, в 692 році, прийняли Одкровення Іоанна Богослова (Апокаліпсис). Загалом до канону увійшли не всі ранньохристиянські тексти.

Усього існувало близько 30 Євангелій і десятки Апокаліпсисів. Проте до канону увійшло лише 4 Євангелія і 1 Апокаліпсис. Латинський переклад Біблії, прийнятий католицькою церквою на Триденському соборі в 1546 році, і досі є канонічним. А тексти на біблійні сюжети, які не увійшли в канон, називаються апокрифами (з давньогрец. — «таємний»). Наприклад, існує апокрифічне Євангеліє від Фоми, в якому оповідається про дитинство Ісуса Христа.

Коментар для читачів 11+

У процесі пізнання світу людина шукає відповіді на безліч запитань, які умовно можна об’єднати в 4 групи:

  • Як бути із собою: хто я, який/а я, чому я такий/а?
  • Як бути із іншими: хто такі «інші», як і чому вони відрізняються, як з ними взаємодіяти?
  • Як бути зі світом: як влаштований світ, які у ньому закони, як у ньому ставати успішним/ою?
  • Як бути з тим, що залишається за межами розуміння: що йде після життя, чи існує бог, як жити з ним або без нього?

Людині властиво бути допитливою, тому пошуки цих відповідей супроводжуються ентузіазмом, цілеспрямованістю і завзятістю. Так народжуються цілі теорії, концепції і вчення, які підсилюють чи спростовують одні одних.

Намагаючись відповісти на четверте запитання, людство веде численні дискусії довкола релігійних тем. У них можна брати участь чи ігнорувати, проте варто пам’ятати, що переважна частина українців живе в християнській культурі. А отже, її знання і розуміння дає змогу знайти відповіді і на друге й третє запитання.

Різдво сьогодні — не лише релігійне свято, а й культурний феномен. Він охоплює участь у різдвяних традиціях, відтворення у святкових виставах народження Христа, урочисті приготування до різдвяної ночі тощо. До цих процесів долучаються не лише ті, хто сповідує християнство або вірить у Бога — свято набуло популярності у світському житті. Різдвяні ярмарки відкриваються задовго до події, святкові аромати та передчуття дива повсюди змішуються з радісною метушнею і пакуванням подарунків.

Чому ж Різдво, незважаючи на невисоку популярність релігійного способу життя сьогодні, знаходить відгук у сучасних людях? В усі часи люди відчувають схожі потреби, і свято Христового народження несе в собі їх задоволення:

  • Віра у диво.  Непорочне зачаття, народження серед овечок і корів, поява зірки, що вказує шлях, — усе це створює відчуття дива. Недарма люди так полюбляють придумувати бажання у ніч Різдва і вірять у чудесні властивості цієї пори.
  • Ода життю і його щедрості. Саме народження — життєствердне явище, а народження Сина Божого — ще й надія на вічне життя. У різдвяні свята ми зазвичай відкладаємо справи, насолоджуємося відпочинком, смачними стравами, приємними подарунками. Повсюди звучать колядки, і люди радісно одне одного вітають. Усе довкола ніби говорить: «Життя прекрасне, Алілуя!».
  • Можливість «обнулитися». Різдво Христове — рубіж між давнім і сучасним, поділ на межі епох. А різдвяні свята спонукають завершувати справи, віддавати борги, підсумовувати старий рік і планувати та мріяти про новий. Різдво (а з ним у нашій культурі — і Новий рік) дарує надію, що всі негаразди залишаться в минулому, а попереду на нас чекає щастя, успіх і любов.
  • Потреба у любові і близькості. Бог є любов, говориться у Біблії, і Христос у Євангеліях теж несе мир і любов. Сьогодні Різдво — це можливість зібратися у сімейному колі і проявити свою любов до близьких у добрих побажаннях, подарунках чи обіймах.
  • Потреба у турботі. За Євангеліями Ісус Христос народився, щоб врятувати людство й потурбуватися про людей. А сьогодні в різдвяні свята люди намагаються приділити увагу тим, хто цього потребує, і проводять багато благодійних акцій. Та і Святий Миколай (Санта Клаус, Дід Мороз) — персонажі, що асоціюються із турботою і прихистком.

Найімовірніше, дискусії між віруючими, атеїстами й агностиками продовжуватимуться і в наступні століття. Проте ми маємо визнати: навіть якщо, з погляду атеїстів, Христос ніколи і не народжувався, він все одно існує у нашій культурі — святах, піснях, легендах, людських потребах, масовій свідомості. Джон Толкін вважав, що через цей наратив Христос впливає на нас і нині.

Коментар для батьків

Пошуки відповідей на екзистенційні запитання — один з важливих процесів становлення зрілої особистості. У цей час молоді люди стикаються із сумнівами, непорозумінням, пригніченням, проявляють категоричність та імпульсивність, можуть часто змінювати свою думку. Складні питання, на кшталт «Чи є Бог?» і «Що таке Бог?», можуть мати різні відповіді впродовж життя. А запеклі дискусії на цю тему починаються саме у період з 14–17 років.

Підлітки можуть аргументувати свою думку дуже емоційно й однозначно, знецінювати твердження співрозмовника, якщо вони не співпадають із власним світоглядом. Для тінейджерів нормально сумніватися в наявних принципах моралі і провокувати бесіди на гострі теми. Саме так вони намагаються привернути увагу до своєї особистості і незвичайного способу мислення. Тому нерідко у дискусіях на тему віри й релігії підлітки можуть позиціонувати себе як агностиків, атеїстів, а то й сатаністів чи прихильників різних релігійних течій.

Батькам важливо запастися терпінням і пам’ятати декілька цінних принципів:

Важливість бесід

Говорити необхідно навіть на ті теми, у яких немає згоди. У бесіді підлітки можуть краще зрозуміти свою думку, усвідомити, що для них є важливим, подумати про співрозмовника, приміряючи на собі його аргументи. Тому навіть якщо вам здається, що бесіда не принесе конкретного результату — краще говорити, ніж не говорити. Бо розмови — шлях до різнобічного світогляду.

Дослідницька стратегія

У бесіді з підлітками на складні теми приймайте позицію дослідників замість проповідників. Ваша ціль — не переконати, а спонукати мислити. Ставте більше запитань, цікавтеся, чому ваша дитина думає так, а не інакше, уточнюйте, провокуйте на мислення. Роль «читача моралі» загрожує ще й тим, що підлітки можуть зайняти оборонну позицію і чинити спротив. У цей момент мислення вимикається, а на авансцену виходять впертість, імпульсивність і маніпуляції. Тоді бесіда перетворюється на ринг, де завдання учасників — нокаутувати супротивника. Тут точно не народиться ні істина, ні прозріння.

Повага до кожної думки

Уважно і з повагою ставтеся до думок підлітків, з якими ведете бесіду. Пам’ятайте: ця думка наразі є вершиною умовиводів, але процес мислення триває, навіть якщо воно здається примітивним. Ми всі через це проходили, наш світогляд ускладнювався і набував більшої неоднозначності у процесі накопичення досвіду. Дайте відчути, що думка вашого співрозмовника для вас цінна й цікава. Тоді наступного разу вам можуть розповісти про нові осяяння з більшою охотою.

Право на власну думку

Ви завжди можете її висловити. Але не подавайте її як догматичну чи виключно істинну. Озвучте свої думки і почуття, акцентуючи, що це лише ваша думка. Пам’ятайте, що співрозмовник може її не прийняти. Але він точно її почує (якщо не «змушувати» підлітка чути. Адже ви вже знаєте, що натиск провокує спротив. Щоб обійти категоричність, пропонуйте свій погляд на тему, але не наполягайте на ньому. Через певний час ваші слова, як пазли, можуть «стати на свої місця» у свідомості підлітка і допоможуть зрозуміти щось важливе.

Запитання для обговорення

  1. Як ти гадаєш, чому Ізіс хотіла дізнатись ім’я Бога?
  2. Що для єгиптян знаменувала поява зірки Сіріус? На чию честь вона названа?
  3. Коли людям вдалося розшифрувати перші ієрогліфи?
  4. З яким сезоном пов’язані міфи про воскресіння богів?
  5. У якій міфології вперше виник міф про всесвітній потоп?
  6. Що, на твою думку, впливає на те, чи вірить людина в бога чи ні?
  7. Чому, на твою думку, схожі сюжети повторюються у різних міфологіях?
  8. Як ти думаєш, чому в юдо-християнській міфології Слово відіграє важливу роль у створенні світу? Які ти ще знаєш версії походження світу?
  9. Як ти вважаєш, чи потрібно нехристиянам розуміти християнські сюжети?
  10. Чому свідчення, викладені у різних Євангеліях, мають розбіжності?
  11. Чи збігаються спогади різних людей про спільно пережиті події? Чому так відбувається?
  12. Чому у Радянському Союзі була заборонена релігія?
  13. Що таке Євангеліє? Чому їх тільки чотири?
  14. Хто був цільовою аудиторією Євангелія від Матвія?
  15. Що характерно для синоптичних текстів?
    – присвячені прогнозу погоди;
    – перегукуються між собою;
    – містять стислий виклад великого твору;
    – описують будову нейронів головного мозку.
  16. Які особливості усної традиції, як порівняти з письмом?
  17. Чи є зараз щось, що зберігається лише в усній традиції? Можливо, щось таке є у твоєму житті?
  18. Люди домовилися розпочинати сучасне літочислення з Різдва Христового. Нехристияни називають цей час «наша ера», хоча все одно послуговуються тією ж часовою відміткою. Саме тому існують записи «до н.е.» — до нашої ери, і «до Р. Х.» — до Різдва Христового (хоча йдеться про один момент в історії). В якому році за сучасним календарем народився Ісус Христос?
  19. Коли християни почали святкувати Різдво?
  20. Що таке непорочне зачаття?
  21. Чому ранні християни не святкували свої дні народження?
  22. Як ставились у Римській імперії до перших християн?
  23. Яке місто назване на честь імператора, який легалізував християнство?
  24. У різних християнських традиціях є дві дати святкування різдва — 25 грудня і
  25. 7 січня. Чому так сталося?
  26. Чи потрібно, на твою думку, узгодити дати святкування Різдва і вибрати одну з них? Чому?
  27. Хто коронує королів?
  28. Як християнство взаємодіяло з віруваннями тих земель, на які поширювалось?
  29.  Звідки походить слово «календар»?
  30. У яку християнську традицію перевтілився кельтський звичай прикрашати дерево на свято Йоль? Яке дерево назване на честь цього свята?
  31. З якою метою християни нашаровували свої свята на свята інших культів?
  32. Що означає слово «синкретичний»?
  33. Хто такі волхви?
  34. Чому, на твою думку, раніше люди надавали великого значення знаменням? А зараз?
  35. Чому в легендах поступово з’являються подробиці, яких не було в першій версії?
  36. Що таке міф? Які значення цього слова є?
  37. Чому Геродота називають «батьком історії»?
  38. Що символізує золото, миро і ладан, які принесли волхви в дар новонародженому Ісусу?
  39. Який астроном висловив припущення щодо появи вифлеємської зірки?
  40. Яке астрономічне явище сучасні астрономи співставляють з вифлеємською зіркою?
  41. Чи знайомі тобі відчуття <em>осяяння / одкровення / інсайту / відкриття / самадхі</em>? Наприклад, коли довго міркуєш над чимось або хвилюєшся, а тоді несподівано приходить розуміння і рішення. Опиши це відчуття.
  42. Що означає слово і явище «адвент»?
  43. В якій країні передріздвяна мода найбільш розвинена?
  44. Чи є в твоїй родині традиція міряти зріст дітей — зазначати його на одвірку? Як ти думаєш, навіщо люди це роблять? Що ти відчуваєш, коли помічаєш, наскільки підріс/ла?
  45. Яким може бути очікування чогось? Що ти відчуваєш, коли очікуєш щось не дуже приємне? А коли навпаки — очікуєш щось дуже радісне?
  46. Які існують традиції очікування Різдва? Як ці традиції впливають на настрій?
  47. Які переживання підсилює різдвяний піст?
  48. Чи важлива музика в твоєму житті? Чи траплялося, що від музики по шкірі «бігли мурашки»? Або одна пісня сподобалась настільки, що щойно завершивши її слухати, хотілося переслуховувати знову?
  49. Як виникли різдвяні пісні?
  50. Щедрівки й колядки — це одне й те саме? Чим вони відрізняється, якщо ні?
  51. Які емоції виникають у тебе, коли ти чуєш різдвяні пісні?
  52. Як ти думаєш, що відчував Йосип до Ісуса, якого він ростив?
  53. Чим відрізняються протестантські традиції святкування Різдва?
  54. Які українські колядки є найвідомішими в світі?
  55. Яка колядка є найвпізнаванішою у світі?
  56. Яка пісня посприяла міжнародному визнанню Української народної республіки в часи Національно-визвольних змагань?
  57. Як різноманітні твори (пісні, оповідання, легенди) про давні скрутні події можуть допомогти зі схожими подіями в сучасності?
  58. Навіщо пам’ятати про страждання?
  59. Що таке вертеп? Що означає це слово?
  60. Які персонажі можуть траплятись у вертепах?
  61. Хто і з якою метою придумав вертеп?
  62. Знайди зображення вертепу від художника Бенксі. Що ти відчуваєш, розглядаючи його?
  63. Як впливає на стосунки між людьми спільне вживання їжі? Чи є у вашій родині традиція спільних обідів чи вечер?
  64. Як би ти сприйняв/ла чужинця, який прийшов до тебе без запрошення і знищив щось важливе для тебе (наприклад, зрубав дерево)?
  65. Чому ялинка стала символом вічного життя?
  66. Чому досі, коли вже скрізь поширене електричне світло, час від часу хочеться запалити свічку чи посидіти коло багаття? Чому вечеря при свічках вважається романтичною?
  67. Які ти знаєш способи створення дива?
  68. Як виникли поштові листівки?
  69. З якого часу поширилася традиція дарувати різдвяні подарунки?
  70. З чим пов’язана поява «чорної п’ятниці»?
  71. Якою була перша назва Нью-Йорка?
  72. На яке свято у вашій родині прийнято дарувати подарунки? На Різдво, Новий рік, а може, на обидва чи жодне з них?
  73. Хто повернув Різдво в Британію?
  74. Що таке «дух Різдва»?
  75. Звідки виникла легенда про те, що лелеки приносять немовлят?
  76. Чому, на твою думку, на Різдво віруючі виявляють шанобливе ставлення до тварин?
  77. Які ти знаєш дива перетворення?
  78. Завдяки яким особливостям пуансетія стала різдвяною квіткою?
  79. Який твір врятував кар’єру композитора Генделя?
  80. Що стало поштовхом до різдвяного перемир’я у Першу світову війну?
  81. Що спільного і відмінного у святого Миколая і Санта Клауса?
  82. Які ризики несе в собі рутинність, повторюваність дій? А які переваги традицій?
  83. Чим Різдво не влаштовувало нацистів? Чому нацисти адаптували його святкування під арійську ідеологію, а не просто скасували?
  84. Як ти розумієш фразу: «Релігія — опіум для народу»? Яка дія опіуму мається на увазі: розслаблення, знеболення, стан ейфорії?
  85. З якою метою у СРСР встановлювали «шестиденку» — шестиденний робочий тиждень?
  86. Як у СРСР запровадили святкування Нового року?
  87. Які свободи у людини ніяк не можна забрати — ані у в’язниці, ані в таборі?
  88. Що означає «жити за подвійними стандартами»? Як це відбувалось у СРСР? Які прояви цього явища ти помічаєш нині?
  89. Звідки походить образ Діда Мороза? Хто втілив його в російській культурі?
  90. Чому народний образ Морозка був злим духом?
  91. З якими труднощами стикаються люди, які набувають популярності? Наскільки вільно вони можуть діяти і висловлюватись?
  92. Чому невіруючі люди пишуть і співають різдвяні пісні?
  93. Хто такі агностики?
  94. Симона Вайль казала, що є три шляхи до бога: через релігійні обряди, через любов до ближнього, через красу світу. Як ти це розумієш?
  95. Які заходи пропонував британський уряд у 1973 році задля економії енергії?
  96. Як можна перетворити ворогів на сусідів? Що для цього необхідно зробити?
  97. Назви якомога більше язичницьких символів, які були привласнені християнством і набули нового символізму?
Бажаєте отримувати інформацію про новинки, знижки та івенти Порталу?