Історичний контекст
Монгольська імперія бере свій початок з 1206 року. Саме тоді на великому курултаї (зборі) монгольських племен великим ханом обрали Темучина (Темуджина) і дали йому ім’я Чингісхан.
Від початку правління Темучин почав воєнну кампанію проти сусіднього багатого Китаю. Монгольські війська штурмували Велику китайську стіну та захопили Пекін. Саме захоплення Китаю і стало визначальним у побудові Монгольської імперії. У китайців монголи перейняли елементи військового мистецтва: стінобитні машини, порох тощо. Завдяки таким військовим новаціям їм вдалося захопили 22 % земної суші (якщо рахувати разом із не відомими тоді європейцям Австралією та Америкою). У той час на цих територіях мешкала приблизно чверть усього населення Землі.
Захопивши Китай, монголи звернули увагу на захід. Їхнє вторгнення до країн Східної і Центральної Європи стало однією з найзнаковіших подій класичного середньовіччя, співмірною з хрестовими походами ХІ–ХІІІ століть чи пізнішими османськими завоюваннями.
До Європи інформація про монгольські звитяги в Середній Азії і Китаї на початку ХІІІ століття доходила у формі легенд. Їх приносили хрестоносці, купці, мандрівники, а згодом — інші номади, вигнані зі своїх степових кочовищ, насамперед половці.
Спершу в монголах не вбачали жодної загрози. Ба більше, їх вважали тими, хто може звільнити Європу від половецької загрози. Однак із появою монголів на Закавказзі й у приазовських степах на початку 1220-х років ситуація змінилася. Яси й половці стали одними із перших жертв, від яких про монгольську загрозу довідалися в Русі. Перший руський досвід зіткнення з монголами також був трагічним: у битві на Калці 1223 року об’єднані сили руських і половецьких князів зазнали від них розгромної поразки.
Наступну масштабну кампанію монголи спланували на скликаному 1235 року з’їзді (курултаї), вирішивши атакувати країни Заходу. Очільником обрали Чингісханового онука Бату (відомого також як Батий), але приставили до нього найталановитішого полководця, підкорювача Китаю Субедея. Упокоривши Волзьку Булгарію, взимку 1237–1238 років монгольські загони вторглися в землі Залісся та спалили низку міст: Рязань, Владімір-на-Клязьмі, Коломну, Москву тощо. Похід на Новгород зірвався через початок весняних паводків.
1239 року номади із новими силами вдарили по землях Переяслава і Чернігова, а з осені 1240-го поступово оточили Київ. Його захоплення відкрило дальший шлях на захід.
Наслідки монгольського вторгнення були катастрофічними. Воєнні переваги та жорстокість, із якою кочівники рухалися вперед, створили враження наближення кінця світу, що чітко зафіксовано в тогочасному історіописанні. Дуже змінилася демографія країн, якими пройшла хвиля номадів. Із Русі на захід люди втікали кількома хвилями ще з кінця 1230-х років, часом зупиняючись аж у німецьких землях.